ATINA, Jedan grčki političar prvi put je istupio u javnosti pominjući termin „selektivni stečaj“, kao moguće rješenje dužničke krize iz koje ta zemlja teško može da se izvuče.
Novopostavljeni ministar ekonomije Evangelos Venizelos, po povratku sa sjednice Evrogrupe, upotrebio je kovanicu koja je do juče bila zabranjen pojam u grčkoj javnosti.
Na pominjanje stečaja ili bankrota, vladini predstavnici su do sada ispaljivali bujicu protivargumenata, pominjući defetizam, odsustvo želje da se kriza prevlada i nedostatak vjere u reforme i mogućnosti Grčke. Poslije suočavanja sa sumnjičavim, neki kažu – racionalnim pristupom ministara ekonomija zemalja evrozone, na upravo završenom kriznom sastanku u Briselu, Venizelos je promovisao „selektivni stečaj“ i ujedno označio pravac razrješenja grčke dužničke krize.
– Nema razloga za strah da će takav epilog biti napad na evro ili na jedinstvo evrozone, a mogao bi da promijeni situaciju u korist Grčke i svih drugih zemalja koje će se suočiti sa sličnim problemima – izjavio je Venizelos.
Šta to praktično znači još se ne zna, ali dio odgovora se, moguće, krije u izjavi predsjednika njemačke „Komercbanke“ Martina Blesinga, koju su naširoko prenijeli evropski mediji.
Prvi čovjek druge po veličini privatne banke u Njemačkoj ocijenio je, naime, da „samo restrukturisanje grčkog duga predstavlja konstruktivan izlazak iz krize i kakvu-takvu nadu da grčka ekonomija ponovo stane na noge“.
Konkretno, ukupan stari grčki dug odmah bi trebalo „skresati“ za 30 odsto, a ostatak otplaćivati na rok od 30 godina po stopi od 3,5 odsto.
Tako bi Grčka umjesto 250 milijardi evra, po mnogo povoljnijoj kamati i na duži rok vraćala ukupno 170 milijardi evra. Garant grčkih državnih obveznica bila bi Centralna evropska banka, a taj model bi poslužio i za sve ostale zemlje ako zapadnu u kritičnu situaciju (Portugal, Irska).
Pominje se i mogućnost da Grčka uz pomoć „evropskih finansijera“, koji nisu direktno navedeni, pokuša da po damping cijeni od 50 odsto nominalne vrijednosti otkupi sopstveni dug i tako povrati dio kredibiliteta na finansijskim tržištima.
Očekuje se da će grčki zvaničnici imati seriju sastanaka sa kolegama iz EU, prije samita na vrhu u petak u Briselu.
META SVJETSKIH ŠPEKULANATA
Premijer Jorgos Papandreu veoma oštro je optužio partnere iz Evrozone zbog neodlučnosti i dijametralnih stavova o najvažnijim pitanjima. On nije propustio priliku da pomene kako tek sada, posle portugalske, irske i najave „italijanske krize“, postaje jasno da Grčka nije „crna ovca“, već svjesno odabrana meta svjetskih špekulanata. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.