BEOGRAD, U Vladu Srbije stiglo je u srijedu pismo grčkog teleoperatera OTE kojom ova kompanija potvrđuje spremnost da proda svoje akcije koje ima u “Telekomu Srbije“ – potvrđeno je „Novostima“ u ovoj instituciji. Svi su izgledi da će, zbog definitivne, pozitivne odluke grčkog suvlasnika u „Telekomu“ da proda svojih 20 odsto Vlada Srbije odlučiti da, ipak, ostane sa udjelom od 27,5 odsto akcija u nacionalnoj teleoperatorskoj kući. Novi vlasnik bi, prema ovom planu, dobio svojih 51 odsto, od kojih 31 odsto državnih i 20 odsto koje su danas u vlasništvu OTE.
Ideja je da se ugovorom sa novim gazdom obezbjedi i da bivši i sada zaposleni koji u vlasništvu imaju 6,5 odsto akcija, kao i građani koji posjeduju 15 odsto akcija ove firme imaju mogućnost da svoje akcije prodaju po istoj cijeni po kojoj će to učiniti srpska država i grčki OTE. U proceduri je, da podsjetimo, i izmjena Zakona o besplatnim akcijama, a kojima se predviđa mogućnost da se besplatnim akcijama trguje i van berze.
Rok za prijave na tender koji je objavila radna grupa u Ministarstvu finansija pomjeren je, kao što je poznato, na 21. mart ove godine i mada se, u zvaničnoj verziji, pominjalo da je razlog tog odlaganja tehničke prirode, u Vladi se moglo čuti da se, zapravo, čekalo pismo koje je u srijedu stiglo u Nemanjinu 11.
Kada je u pitanju način na koji će se prodaja akcija „Telekoma Srbije“ izvesti, u Vladi podsjećaju da će poslije pozivnog tendera, a ukoliko se javi više od jednog kandidata, biti zakazana javna aukcija gdje će početna cijena za 51 odsto akcija biti 1,4 milijardi evra. U Nemanjinoj 11 vjeruju da je moguće postići i mnogo višu cijenu i da će država, za svoj paket akcija od 31 odsto, moći da prihoduje značajno više od početnih 840 miliona evra. Ali, ako se pojavi samo jedan kandidat država će za svoj paket dobiti 840 miliona evra, a grčki partner za 20 odsto akcija u „Telekomu“ tačno 560 miliona evra.
Prodaja će se, prema informacijama do kojih su došle „Novosti“, završiti do kraja juna, pa se može očekivati da u toku ljeta od ove transakcije i pristignu sredstva u budžet. Kako u Vladi kažu, sam termin prodaje nije u prvom planu, već je, podsjećaju, mnogo važnije da se čitav proces odradi na kvalitetan i transparentan način.
Vlasnici akcija
* Republika Srbija – 58,5 odsto
* Grčki OTE – 20 odsto
* Bivši i sadašnji zaposleni – 6,5 odsto
* Građani koji su stekli pravo na besplatne akcije – 15 odsto
Novosti
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši