GRAC, Kriza u Grčkoj uticala je na privredu i evropsku perspektivu država Zapadnog Balkana, ocijenjeno je u subotu na skupu o evrointegracijama koji se održava na austrijskom univerzitetu u Gracu.
“Grčka kriza je smanjila vjeru u proširenje i diskreditovala cio region jer je Grčka ‘pala'”, ocijenila je Rica Panajotu iz Centra za planiranje i ekonomsko istraživanje iz Atine.
“Dešavanja u Grčkoj su hrana na tanjiru za evroskeptike”, navela je Panajotu na konferenciji “Prevazilaženje krize proširenja na Zapadnom Balkanu”, koju je organizovao Centar za studije jugoistočne Evrope Univerziteta u Gracu.
Ona je kazala je da su Albanija, Makedonija, Srbija i u manjem obimu Crna Gora, naročito ranjive, jer je Grčka među vodećim investicionim i trgovinskim partnerima u regionu, a ima i značajno učešće u bankarskom sistemu tih zemalja.
Kako je rekla Rica Panajotu, skoro 4.000 grčkih kompanija je dosad uložilo u region i pomoglo otvaranje oko 200.000 radnih mjesta.
Gostujući profesor na državnom univerzitetu u Bukureštu Franc-Lotar Altman ocijenio je da je grčka kriza dodatno rasplamsala već postojeći skepticizam prema proširenju.
Do 2009. godine ukupne investicije Grčke u region Zapadnog Balkana dostigle 12 milijardi evra i od tada nije bilo novih investicija, naglasio je Altman.
Prema njegovim riječima, od polovine 2009. do kraja 2011. godine 2.000 grčkih preduzeća je preselilo firme iz regiona u Bugarsku.
Kako je rečeno na konferenciji, u 2010. godini grčke kompanije su sa Zapadnog Balkana povukle 1,3 milijarde evra.
Samo u Srbiji grčke investicije smanjile su se skoro 10 puta: sa 336 miliona evra u 2007. godini na 46 miliona u 2008. i 2009. godini.
Kriza u Grčkoj se takođe odrazila na pad doznaka što je naročito negativno uticalo na Albaniju, budući da gotovo 600.000 Albanaca radi i živi u Grčkoj, ocijenili su učesnici skupa.
Prema riječima Rajs Panajotu, albanska dijaspora u Grčkoj je 2009. godine poslala matici 900 miliona evra, što je bilo oko devet odsto bruto domaćeg proizvoda Albanije u toj godini.
Konferencija o evrointegracijama i Zapadnom Balkanu završava se danas raspravom o ulozi regionalne saradnje u procesu proširenja. Beta