SOFIJA, Bugarska, članica Evropske unije koja se diči najmanjim budžetskim deficitom u tom bloku, mogla bi doživjeti da njene banke potonu pod pritiskom fiskalnih grešaka Grčke, upozorili su agencija za rejtinge “Fitch” i istraživačka kompanija “Capital Economics”.
Gotovo trećina bugarskih banaka je, naime, u vlasništvu grčkih matičnih banaka, kao što su National bank of Grecce i Alpha Bank, čiji će troškovi finansiranja, kako se očekuje, znatno porasti nakon što je prošlogodišnji grčki deficit od 12,7 odsto bruto društvenog proizvoda doveo do smanjenja kreditnog rejtinga Grčke na najniži nivo u evrozoni. Analitičari “Fitcha” i “Capital Economicsa” kažu da će stroge mjere štednje koje je uvela grčka vlada umanjiti profitabilnost i kapital banaka i podstaći finansijsku nestabilnost koja će se prenijeti širom Balkana.
“Najvjerovatniji kanal širenja zaraze iz Grčke u jugoistočnu Evropu je posredstvom podružnica grčkih banaka”, ukazao je direktor “Fitcha” zadužen za banke na tržištima u usponu Mark Jang.
Grčka dužnička kriza se negativno odrazila i na grčke banke, pa je “Fitch”, nakon sniženja kreditnog rejtinga Grčke snizio i kreditne rejtinge četiri grčke banke. I preostale agencije za rejtinge “Standard & Poor's” i “Moody's” su, takođe, najavile da bi i one mogli učiniti isto. Sniženje rejtinga znači da bi matične banke mogle štedjeti sredstva za svoje domaće tržište i da neće htjeti da refinansiraju dugovanja svojih balkanskih podružnica, uključujući United Bulgarian Bank, koja je u vlasništvu National Bank of Grecce, i Eurobank EFG Bulgaria, koja se samo djelimično finansira depozitima klijenata, prenose agencije.
“Smatramo da će finansiranje filijala doći pod pritisak kasnije ove godine. Zamrzavanje kreditiranja, kao posljedica presušivanja kapitala, oslabilo bi ekonomije balkanskog regiona”, rekao je ekonomista za tržišta u usponu Nil Šering u “Capital Econoimicsu”.
Rumunija, još jedna članica EU u tom regionu, gdje je oko 12 odsto banaka u vlasništvu grčkih finansijskih institucija, takođe je pod rizikom. Manje balkanske zemlje koje nisu u EU – Makedonija, Srbija i Albanija – imaju 15 do 25 odsto banaka koje su u vlasništvu grčkih matičnih kompanija. BiH nema nijednu banku koja je u grčkom vlasništvu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.