BEOGRAD, Briselska agencija IHS Global Insajt ocjenjuje da kriza u Grčkoj može negativno da utiče na bankarski sektor u jugoistočnoj Evropi, posebno u Srbiji i Bugarskoj.
S druge strane, u Vladi Srbije ne očekuju da kriza u Grčkoj direktno uticati na Srbiju, ali da se očekuju problemi u poslovanju grčkih kompanija jer će zbog nedostatka novca smanjiti ili potpuno prestati da ulažu u razvoj poslovanja u Srbiji.
„Grčki domino počinje da se kreće. Kriza izazvana problemima sa dugovima Grčke preliva se na Španiju i Portugal. Strahuje se da bi slično moglo da se desi i sa regionom gdje posluju grčke kompanije i banke”, kaže predstavnik agencije Tobi Vajt u razgovoru za BBC.
Agencija “IHS Global Insight”, koja se bavi analizama finansijskih tržišta u svojoj najnovijoj analizi ocjenjuje da bi grčka kriza mogla da ugrozi stabilnost bankarskog sektora jugoistočne Evrope, a posebno u Bugarskoj i Srbiji. Kriza u Grčkoj mogla bi da utiče na sposobnost banaka da obezbijede likvidnost svojim podružnicama u regionu, navodi agencija
Drugim riječima, kaže Vajt, to će se odraziti na kreditne aktivnosti podružnica u Srbiji i na njihovu sposobnost da daju zajmove klijentima. Narodna banka Srbije nedavno je saopštila da su grčke banke koje posluju u našoj zemlji solventne jer moraju da se pridržavaju srpskih zakona i regulativa.
Potpredsjednik Vlade Božidar Đelić ne očekuje direktne efekte krize jer se Srbija vodi programom koji je usaglašen sa Međunarodnim monetarnim fondom. Indirektnih efekata će, međutim, biti. Istovremeno, urednik časopisa “Izazovi evropskih integracija” Nikola Jovanović ocjenjuje da će kriza u Grčkoj trajati godinama ali ističe da to ne mora da znači da će privatni sektor biti ugrožen.
Grčka kriza uzburkala je i dešavanja na berzi gdje je pala vrijednost evra u odnosu na dolar. To slabljenje evropske valute može se odraziti na cijenu nafte koja se plaća u dolarima. Božidar Đelić smatra da će rezultat sadašnjih dešavanja biti da članice evro zone postanu dosta obazrivije kada je u pitanju prijem novih zemalja u jedinstven valutni sistem
U međuvremenu, premijer Srbije Mirko Cvetković učestvuje na ekonomskoj konferenciji u Atini, gdje je saopštio da se od početka godine vide prvi znaci ekonomskog oporavka, ali da to još nije dovoljno za popravljanje životnog standarda građana. Cvetković je dodao da će Srbija nastaviti da sprovodi stend baj aranžman sa MMF, što je osnova za makroekonomsku stabilnost i povećanje povjerenja investitora. B92