Grčka želi da pregovara, ali ne sa “trojkom”

novac2ATINA, Novoimenovani grčki ministar finansija, Janis Varufakis, izjavio je danas da će se Grčka založiti za “maksimalnu saradnju” sa međunarodnim kreditorima, ali neće sarađivati sa revizorima takozvane “trojke”, niti će tražiti produženje programa finansijske pomoći.

U obraćanju poslije prvog sastanka sa predsjednikom Evrogrupe Jerunom Dajselblumom, Varufakis je rekao da zvanična Atina neće sarađivati sa “komitetom izgrađenim na trulim temeljima”, javlja francuska agencija Frans pres.

Varufakis je dodao da Grčka neće tražiti produženje programa finansijske pomoći, zbog čega bi, prema Blumbergovoj ocjeni, vlada u Atini u martu mogla ostati bez finansijske podrške, prvi put u posljednjih pet godina.

“Grčka se neće suočiti sa zvaničnicima iz “trojke” međunarodnih kreditora koji su kontrolisali uslove našeg spasilačkog paketa od 2010. godine, jer vlada, koja je na snazi samo pet dana, želi novi dogovor sa Evropskom unijom koji predviđa veću potrošnju”, izjavio je Varufakis na zajedničkoj konferenciji za štampu sa Dajselblumom, prenosi njujorška agencija Blumberg.

“Ne planiramo saradnju sa tim komitetom. Grčka država ima budućnost, ali ono što nećemo prihvatiti jeste budućnost kontinuirane deflatorne krize i neodrživog duga”, poručio je Varufakis.

Grčki ministar finansija je naveo da je pružio uvjerenje Dajselblumu da zvanična Atina planira sprovođenje reformi, koje bi privredu Grčke učinile konkurentnijom i koje bi doprinijele uravnoteženju budžeta, ali i da neće prihvatiti deflatornu krizu i neodrživi dug.

Dajselblum je sa svoje strane kazao novinarima da je u Atinu došao kako bi sa novom grčkom vladom razgovarao o tome šta dvije strane treba da preduzmu prije isteka programa pomoći 28. februara.

Evropski političar je pozvao grčku vladu da poštuje uslove postojećeg aranžmana između Grčke i evrozone, apelujući da ne preduzima jednostrane korake, jer je važno da ne ugrozi napredak koji je Grčka do sada ostvarila.

Pročitaj više:  Devizne rezerve Rusije blizu 600 milijardi dolara

Dajselblum je naveo da nastavak pružanja evropske pomoći zavisi od grčkog poštovanja obaveza, kao i da je na Atini da odluči o svojoj poziciji.

On je dodao da su vlade zemalja-članica evrozone posvećene pružanju dalje pomoći Grčkoj tokom perioda trajanja programa, kao i nakon njegovog isteka sve dok Grčka ne povrati pristup tržištu, ali pod uslovom da zvanična Atina u potpunosti poštuje dogovorene reforme i ciljeve iz programa. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts