BEOGRAD, Procjenjuje se da je grip do sada koštao Srbiju oko 100 miliona evra, a dr Predrag Kon kaže da „zahvaljujući blagoj epidemiji – to nije ništa!”
„Ne samo da je svaki dinar opravdano utrošen, nego je velika šteta što vakcinacija nije sprovedena u planiranom obuhvatu. Trošak za lečenje bolesnika je uvek opravdan i nužan“, kaže on.
Kon dodaje da je „u Vojvodini su izračunali da je direktno za lečenje potrošeno između šest i sedam miliona evra. Za ostali deo Srbije se procenjuje da je utrošeno četiri puta više“.
„Što se tiče procene od 100 miliona evra, ona je data na osnovu analiza rađenih još osamdesetih godina prošlog veka u Americi koje kažu da samo 10 odsto troškova u epidemiji gripa čine medicinski troškovi, a ostalo su nemedicinski i tiču se produktivnosti, izgubljenih radnih dana“, objašnjava on.
On primećuje da nisu ujednačene cifre bolničkih troškova za one koji su liječeni u bolnicama – negdje se navodi između 30.000 i 100.000 dinara po jednom pacijentu, dok se za bolesnika koji su bili priključeni na respiratore troškovi kreću između 300.000 i 500.000 dinara.
Predsjednik Zdravstvenog savjeta Srbije profesor dr Dragan Delić kaže da je liječenje jedne osobe na respiratoru koštalo u prosjeku oko 320.000 dinara, što podrazumijeva aparat za vještačku ventilaciju koji je stalno uključen, lijekove, infuziju i negu takvog pacijenta.
Bez aparata za vještačko disanje, liječenje gripa u bolničkim uslovima, dakle, uz antibiotike ili antivirusne lijekove, uz cijenu takozvanog bolničkog dana, potrebna snimanja na rendgenu i uz laboratorijske analize košta između 30.000 i 35.000 dinara po pacijentu.
Novac upotrebljen za nabavku vakcina se ne ubraja u direktne medicinske troškove. U zemlju je stiglo 857.500 vakcina, a utrošeno je nešto manje od 160.000 doza. Prvobitno je naručeno tri miliona vakcina po cijeni od 799 dinara po dozi, ali je nabavka kompletne ugovorene količine zaustavljena.
Neiskorišćene vakcine, a njih je više od 600.000, još se ne smatraju otpisanim, jer se mogu koristiti do naredne jeseni, ali košta i njihovo čuvanje u hladnom lancu i na strogo određenoj temperaturi.
Predrag Kon kaže da nema dileme da su na ovoj epidemiji zaradile farmaceutske kuće. „Drugo je pitanje da li bi oni koji proizvode lekove imali veću korist od bolesti koja se širi, pošto im to omogućava zaradu na duže staze. Ukoliko bolest nestane zahvaljujući masovnoj vakcinaciji, onda je jasno da je tu korist kratkotrajna“, dodaje on. Politika
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ha,Ha, ovaj Kon je očigledno u dilu sa proizvođačima i trgovcima vakcinom pa negoduje što je Srbije vratila veliku količinu. Idi jado, pročitaj ponovo Hipokratovu zakletvu.
Jadni mi ako virus nekad mutira u nesto sto nece moci rijesiti nas imuni sistem