ŽENEVA, Australija i njeni saveznici na sektoru poljoprivrede pozvali su Brisel da povuče odluku o subvencijama za izvoz mlječnih proizvoda.
Ambasadori 19 zemalja članica grupacije Kernz (Cairns) – Australije, Bolivije, Brazila, Kanade, Čilea, Kolumbije, Kostarike, Gvatemale, Indonezije, Malezije, Novog Zelanda, Južne Afrike, Pakistana, Paragvaja, Perua, Filipina, Južne Afrike, Tajlanda i Urugvaja – u Svjetskoj trgovinskoj organzaciji (STO) ocijenili su u zajedničkoj izjavi da pokušaj Unije da zaštiti svoje stočare može samo da produži globalne ekonomske neprilike, prenosi Rojters.
Oni smatraju da svjetska ekonomska kriza nije vrijeme za, kako su ih nazvali, protekcionističke mjere, koje će izazvati vještačko obaranje cijena mliječnih proizvoda na globalnom tržištu.
Brisel je prošle nedjelje objavio kako će ponovo uvesti subvencije na izvoz butera, sira, punomasnog i obranog mlijeka u prahu, koje su ukinute 2007. kao odgovor na “ozbiljnu situaciju na domaćem tržištu mliječnih proizvoda, izazvanu znatnim opadanjem proizvođačkih cijena”.
U odgovor na optužbe grupe Kernz, zvaničnici Unije su izjavili da je povraćaj subvencija privremena mjera, koja ne bi trebalo da bude od uticaja na svjetske cijene mliječnih proizvoda.
Generalni sekretar STO Paskal Lami je ovih dana od 153 zemlje članice ove organizacije zatražio da se uzdrže “od impulsa da uvedu protekcionističke mjere tokom tekuće finansijske bure”.
Članice grupacije Kernz same upražnjavaju veoma nizak nivo subvencija i zalažu se za što veće otvaranje svjetskog tržišta poljoprivrednih proizvoda. One ističu da nije fer da njihovi poljoprivrednici, koji ne uživaju potporu obilnih subvencija, plaćaju ceh poremećaja na svjetskom tržištu hrane, kao posljedice subvencija moćnih zemalja.
“To nije liderstvo kakvo očekujemo od vodećih svjetskih ekonomija u ovom trenutku” poručile su Australija i njene saveznice na sektoru agrara.
U tekućoj rundi pregovora o liberalizacije svjetske trgovine, tzv. rundi iz Dohe, pitanje subvencija se pokazalo kao jedno od najosetljivijih – jedno od onih zbog kojih su ovi pregovori već duže vrijeme u ćorsokaku.
Na tim pregovorima EU je, uprkos protivljenju nekih svojih članica, prije svih Francuske, bila jedan od najvećih zagovornika postizanja sporazuma, makar i po cijenu izlaganja domaćih poljoprivrednika vetrometini veće međunarodne konkurencije.
Sada u EU ističu da nipošto ne treba dovoditi u vezu namjeru da se obnove subvencije za mlječne proizvode, sa njihovom “opštom posvećenošću” eliminiaciji izvoznih subvencija kao djela eventulanog budućeg sporazuma o liberalizaciji svjetske trgovine.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.