MOSTAR, Zemlje centralne i istočne Evrope (CEE) odolijevaju finansijskoj krizi, pokazujući tako da su zabrinutost i skepticizam, koji su preovladavali prošle godine, bili pretjerani – ocjenjuje se u analizi Grupe UniKredit za centralnu i istočnu Europu.
Oporavak je u toku, a ekonomisti UniKredita podigli su svoju prognozu BNP za regiju u 2010. godini sa 2,8 odsto na 3,1 odsto.
Turska (5,6), Rusija (3,4) i Slovačka (3,5) nalaze se na čvrstim pozicijama, dok se neke druge zemlje suočavaju sa teškoćama da izađu iz recesije, kao što su Hrvatska (-1,5) ili Bugarska (-1).
Drugim riječima, oporavak regije teče u “dvije brzine”. Najveći rizici dolaze iz evrozone, u kojoj se ponovo javljaju tenzije na finansijskom tržištu, usljed zabrinutosti zbog javnog duga.
Dok će se različitosti u ostvarenim rezultatima pojedinih zemalja vjerovatno nastaviti u narednim mjesecima, mnogi pokazatelji rasta, koji se odnose na industrijsku proizvodnju i izvoz, potvrđuju da je oporavak izvjestan.
Posebno su Rusija i Estonija ubrzale rast u protekla tri mjeseca, demonstrirajući snažan potencijal.
Uz još veliku potražnju iz Azije i zapadne Evrope, izvoz je ključni faktor rasta u cijeloj regiji.
Najviše koristi od toga imaju one zemlje koje su najviše otvorene za globalnu trgovinu. Međutim, razlika između samopouzdanja i podataka o stvarnoj proizvodnji donekle se povećala.
Zbog mjera štednje, koje se usvojene kao reagovanje na fiskalne probleme, kao i usljed još velike nezaposlenosti, potrošnja stanovništva i dalje je niska, te se ne može očekivati nikakva promjena na tom planu u narednom kvartalu.
Nasuprot tome, dinamika kreditiranja je vrlo loša, a plate rastu sporije nego u periodu prije krize, što doprinosi lošim rezultatima u sektoru maloprodaje. Domaća potražnja će zato zaostajati, dok će izvoz i dalje biti glavni pokretač oporavka i ubrzanja industrijske proizvodnje.
Međutim, dobre vijesti na domaćoj sceni jesu da brojne zemlje provode opsežne programe razvoja infrastrukture. laže se u nalizi Grupe UniKredit.
Poljska i Ukrajina pripremaju se za fudbalski EURO 2012. godine, Kazahstan je krenuo u modernizaciju svoje infrastrukture, Rusija se priprema za Olimpijske igre u Sočiju 2014. godine, dok je u Srbiji, takođe, u toku više projekata.
Ovi programi dovode do povećanja nivoa gradnje i pomažu oporavak od zastoja nakon prethodnog građevinskog procvata. Cjelokupna regija CIE i dalje predstavlja značajan pokretač razvoja, sa svojim velikim potencijalom i polaganim, ali sigurnim vraćanjem povjerenja nakon krize.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ma kakva kriza, kod nas u RS nema krize!