BIJELJINA, Grad Bijeljina blizu godinu i po dana, čeka odgovor Vlade Republike Srpske na prijedlog Pravobranilaštva i Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS da se proglasi opšti interes za projekat gasifikacije Bijeljine, izjavio je za poslovni portal CAPITAL.ba Cvijetin Simić, savjetnik gradonačelnika Miće Mićića.
Simić je izrazio bojazan da bi grad Bijeljina zbog ne proglašavanja opštim interesom projekta gasifikacije lako mogao završiti na sudu i platiti značajniju odštetu.
„U projekat je do sada uloženo oko 20 miliona maraka, a godišnja šteta po osnovu Studije opravdanosti i izgubljene dobiti iznosi i do dva miliona evra. Imamo djelimičnu dozvolu za izgradnju, ali bez proglašenja opštieg interesa nemoguće je riješiti imovinsko – pravne odnose na traci cjevovoda visokog pritiska u dužini od 22 kilometra, od Bijeljine do Šepka“, kaže Simić.
Na potezu je Vlada RS, koju tek treba formirati nakon izbora, koja bi morala u što kraćem vremenskom roku da utvrdi opšti interes za projekat gasifikacije Bijeljine, čime bi se otkočio problem rješavanja imovinsko – pravnih odnosa na traci cjevovoda visokog pritiska do Šepka.
Simić ističe da se, zbog novonastale situacije, odbijaju novi potencijalni investitori i gubi ugled kod investitora koji su već započeli određene poslove u Bijeljini.
Preduzeće „Novi Sad gas“ je partner Gradu Bijeljina u poslu gasifikacije grada i vlasnik je 80 odsto svojevremeno formiranog preduzeća „Bijeljina gas“ DOO.
Novosadsko preduzeće se trenutno nalazi u postupku privatizacije, kroz projekat Vlade Srbije, i očekuje se da će Agencija za privatizaciju Srbije u dogledno vrijeme izabrati strateškog partnera i privatizovati „ Novi Sad gas“. Eventualni novi privatni partner neće oklijevati i dugo čekati, te postoji velika vjerovatnoća da će posegnuti za sudskom tužbom i u tom slučaju bi Grad Bijeljina pretrpjela veliku štetu.
Mjesecima “razmatraju” i priključak za “Južni tok”
Vlada RS, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva i preduzeće „Gas RES“ mjesecima već „razmatraju“ prijedlog sporazuma o integrisanju magistralnog gasovoda Bijeljina – Šepak u gasni projekat „ Južni tok“. O ovom problemu razgovarano je početkom ove godine u Banjaluci.
Bijeljina je prije dvije i po godine Bijeljina ušla u realizaciju projekta izgradnje distributivne gasne mreže srednjeg i niskog pritiska na području grada i u okolnim naseljima, kao i gasovoda Šepak – Bijeljina.
Na januarskom sastanku u Ministarstvu industrije i energetike usaglašeno je da magistralni gasovod Bijeljina – Šepak mora biti integrisan u gasni projekat „Južni tok“ u RS i biti prenesen na upravljanje „Gas RES-u“, koji je nosilac revitalizacije projekta „Južni tok“ u RS i jedini ovlašteni partner ruskom investitoru „Gasprom“. Koncesionar, „Bijeljina gas“ DOO svoju zvaničnu saglasnost dostavio je 27. januara 2014. godine.
Ugovor o koncesiji između preduzeća „Bijeljina gas“ DOO Bijeljina, čiji je suvlasnik i grad Bijeljina, potpisan je 29.decembra 2012. godine. Koncesija je dobijena na period od 30 godina.
Očekuje se da će nakon parafiranja sporazuma o integrisanju gasovoda Bijeljina – Šepak u gasni projekat „Južni tok“ i preduzeće „Bijeljina gas“ konačno dobiti odluku o proglašenju opšteg interesa, bez koje je nemoguće izvršiti eksproprijaciju zemljišta na trasi gasovoda Bijeljina – Šepak. Projekat gasifikacije Bijeljine, u koji su svojevremeno zajednički ušli novosadsko preduzeće „Novi Sad gas“ i grad Bijeljina težak je oko 12 miliona evra.
CAPITAL: Lj. Ljubojević
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
gube milione jer su htjeli da nanesu stetu SNSD i dodovore se Amerikancima, a da sruse Juzni tok…to je cijela istina.
Sram ih bilo kad zele da nanesu štetu SNSD-u. Pokazaće njima SNSD! Znaju li oni ko u ovoj državi može da zarađuje milione?
@malina
Juzni tok je bitan za srpski narod, nisu bitni ni SNSD ni SDS…svako ko rusi Juzni tok, ne radi dobro za Srbe.
Ja ne vidim nikakvu opstrukciju ni pokušaj “nanošenja štete SNSD-u” obzirom da su već početkom godine iz BIjeljine dali saglasnost za povezivanje sa Južnim tokom, dok je problem u Vladi RS, koja treba da projekat proglasi od opšteg interesa.
A inače, što se tiče cjelokupnog projekta JT, po meni je jako upitno da li će on ikada vidjeti svjetlo dana. Jedina Evropska zemlja koja jasno iskazuje interes za taj gasovod je Austrija, ostali su uglavnom prihvatili TAP tj.Jadransko-jonski gasovod koji će Evropu snadbjevati gasom iz Azerbejdžana. Čak i u Srbiji se više ne govori mnogo o Južnom toku, čak i Putin je izjavio prilikom skorašnje posjete da je “za ljubav potrebno dvoje” jasno stavljajući do znanja da se ne isplati graditi gasovod od 40 milijardi evra ukoliko nemate kome prodati njime dostavljeni gas.