Gubici turizma u Srbiji oko milijardu evra

BEOGRAD – Domaći turizam je najviše pogođen pandemijom korona virusa, a gubici u tom sektoru iznose oko milijardu evra, izjavila je danas ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić.

vaučeri
izvor: Agencije

Ona je kazala da je, bez obzira na krizu izazvanu epidemijom, potencijal Srbije u turizmu ogroman i da je domaći turizam u nepovoljnoj situaciji doživio procvat, a da su domaće destinacije doživjele bum.

“Država je još na početku godine donela nekoliko ključnih mera, pre svega Uredbu o zamenskim putovanjima jer su turističke agencije bile u problemu, oko 85 miliona evra aranžmana je bilo ugovoreno. U trenutku kada se shvatilo da će turistička sezona propasti, država je pomogla da agencije ne bankrotiraju”, rekla je Matić za “TV Pink”.

Istakla je da je veliku podršku države dobio sektor hotelijerstva i da je 312 hotela u 68 mjesta u Srbiji dobilo pomoć od 10, 5 miliona evra uz pojašnjenje da je riječ o subvencijama od 350 evra po ležaju i 150 po smještajnim jedinicima.

Kako je rekla, najviše su pogođeni hoteli u velikim gradovima, dok su banje i planine doživjeli neku vrstu procvata.

Matić je primijetila da se mijenjaju prioroteti u domaćem tuzimu u epidemiološkim uslovima i da sve više dobijaju na značaju destinacije u kojima porodice mogu da se izoluju i u kojima ima sadržaja u prirodi za planinarenje, pješačenje, biciklizam…

Ona je navela da se ove godine ispostavilo da su u seoskom turizmu ograničeni smještajni kapaciteti na čemu će se, kaže, raditi u narednom periodu, kao i na sadržaju jer turisti očekuju da imaju aktivnosti tokom odmora.

“Naši građani vole da putuju, a Srbija odavno zavredela da postane i našim građanima jedna od omiljenih destinacija. Ranije nismo dovoljno razvijali domaći turizam, a od 2012. smo počeli više da radimo na njegovom potenciranju i razvoju infrastrukture”, rekla je Matić.

Pročitaj više:  Izmjene zakona zbog starih kredita u Srbiji?

Govoreći o sektoru trgovine, ministarka je rekla da u Srbiji nije bilo neštasica proizvoda i da su prodavnice od početka pandemije dobro snabdijevene za razliku od nekih drugih zemalja.

“Imali smo kratak zastoj sa snabdevanjem brašnom i kvascem, ali i to je brzo rešeno. Bilo je i domaćih i uvoznih proizvoda sasvim dovoljno”, rekla je Matić.

Istakla je da je Srbija imala uspješnu poljoprivrednu godinu i da je na raspolaganju 2,6 tona i da je ima sasvim dovoljno, čak i za izvoz.

“Isto je i sa uljem i šećerom. Građani mogu da budu mirni što se tiče osnovnih životnih namirnica i spremni smo za svaki scenario. država ima mehanizme da odreaguje ako bude nekih poremećaja u izvozu ili povećanju cena, što nećemo dozvoliti”, naglasila je Matić.

Ona je kazala da će prioriteti za resorno ministarstvo u narednom periodu biti da se turizam izvede iz krize, kao i da se nastavi projekat izgradnje lokalnih računarskih mreža u osnovnim školama.

Kako je rekla, završena je mreža u 900 škola, a sljedeće godine biće još 500 čime će sve škole biti pokrivene računarskom mrežom.

“Započeli smo veliki projekat širokopojasne telekomunikacione infratsukture u ruralnim krajevima. To znači da ekonomsko najnerazvijeniji krajevi dobiti telekomunikacionu infrastrukturu, koja, pored putne i železničke infrastrukture, predstavlja osnov za ostanak građana u tim krajevima, dalji ekonomski razvoj i privlačenje stranih investicija”, naglasila je Matić. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts