BEOGRAD, Potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić rekao je danas da su javna preduzeća u Srbiji od 2001. godine imala gubitak od četiri milijarde evra i da su tom sektoru neophodne reforme.
Đelić je na skupu o restrukturisanju i privatizaciji javnih i komunalnih preduzeća, u organizaciji Ekonoimst medija grupe, rekao da poslovanje javnih preduzeća do kraja 2011. godine treba uskladiti sa pravilima konkurencije u EU i prilagoditi tržišnom modelu.
On je naveo da će Elektroprivreda Srbije /EPS/ ostati većinski u državnom vlasništvu, dok je Telekom Srbije spreman za strateškog partnera za većinsko privatno vlasništvo.
Đelić je rekao da elektromreža Srbije, koja ima karakteristike prirodnog monopola, mreža distribucije vode i drugi prirodni monopoli na lokalnom nivou neće biti privatizovani.
“Ako dođe do privatizavije javnih preduzeća ne smemo dozvoliti da nam se ponovi priča Mobtela, koja je dovela do toga da veći deo sredstava od te privatizacije ode u javnu potrošnju”, rekao je Đelić.
Stalni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u Beogradu Bogdan Lisovolik rekao je da bi, sa obnavljanjem svjetske ekonomije i izlaskom iz ekonomske krize, trebalo obnoviti i proces privatizacije javnih preduzeća u Srbiji i to kroz korporativizaciju tih preduzeća, poslije čega bi slijedili njihovo restrukturisanje i prodaja, pri čemu ne bi trebalo čekati idealne tržišne uslove.
“Javna preduzeća bi mogla da povećaju izvoz, dok bi uvođenje konkurencije snizilo cijene i plate u tim preduzećima dovelo na umeren nivo. Javna preduzeća takođe bi mogla da pomognu dinaru tako što bi se više zaduživala u dinarima, a ne u evrima, a druge strane, veća transparentnost u njihovom poslovanju omogućila bi predvidljivije kretanje cijena energenata, zahvaljujući čemu bi centralna banka lakše mogla da predviđa inflatorna kretanja”, dodao je on.
Zoran Ćirović, pomoćnik ministra finansija, rekao je da bi u narednom periodu javni dug mogao značajno da poraste, pa bi u skladu s tim Vlada morala da nađe druge modele finansiranja projekata u javnim preduzećima.
On je rekao da se stalno govori o javnom dugu na nivou 32 odsto bruto domaćeg proizvoda, ali da su realni pokazatelji daleko veći.
“Kada budemo povukli 384 miliona od Evropske investicione banke za Koridor 10, 150 miliona evra od Evropske banke za istu namenu, 275,2 miliona evra od Svetske banke za istu namenu i kad budemo ugovorili, potpisali i povukli novih 350 miliona evra od Evropske investicione banke za drugi krak Koridora 10, bojim se da ta slika više neće biti ista“, rekao je Ćirović.
Predsjednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin rekao je da se PKS zalaže za to da pri zaključivanju ugovora o javno-privatnom partnerstvu i u javnim komunalnim preduzećima bude uvažavan interes privatnog kapitala, ali ne na štetu javnog interesa i da ne treba dozvoliti da se javni monopol zamijeni privatnim.