BEOGRAD, Stanje na deviznom tržištu može se danas tretirati kao stabilno, za razliku od istog perioda prošle godine kada je dinar svakodnevno padao. Suprotan trend ove godine nije posljedica povećanih stranih ulaganja. Njih je, da podsjetimo, u prošloj godini bilo manje od 800 miliona evra. Nisu veće ni dospjele doznake rođaka iz inostranstva, a koje su već treću godinu za redom četvorostruko niže nego u periodu prije krize. Nema, čak, ni priliva sredstava od ugovorenih kredita. Njih će, kada je u pitanju podrška budžeta, biti, bar prema najavama, sve manje i manje.
– Srpska moneta se posljednjih sedmica, poslije blagog jačanja, stabilizovala prema evru i, na početku 2011. godine, evropska moneta se plaća između 105 i 106 dinara – kaže za „Novosti“ mr Goran Nikolić. – Nema sumnje da je prodaja 21 milijarde dinara trezorskih zapisa indeksiranih u evrima, po kamati od 5,25 odsto, povećala tražnju za dinarima, te ojačala srpsku valutu. Slična akcija se planira za naredne dane.
Država je, inače, u posljednjih mjesec dana izdavanjem hartija od vrijednosti od investitora, a prije svega poslovnih banaka, povukla i za pokriće svojih potreba obezbijedila oko 38,1 milijardu dinara, što je više od jedan odsto BDP. Bila je tu jedna aukcija 18-mjesečnih zapisa (kamata 14,9 odsto), dvije aukcije 12-mjesečnih zapisa (kamata oko 15 odsto), dvije organizovane prodaje šestomjesečnih zapisa, od kojih jedna indeksirana u evrima (ukupno prikupljeno skoro 33 milijarde dinara), kao i jedna aukcija tromjesečnih zapisa, vrijedna 2,6 milijardi dinara, uz kamatu od 13,88 odsto.
– Nedavno izvršena aukcija u evrima indeksiranih dinarskih šestomjesečnih obveznica nagovještava da bi takvih akcija moglo biti više – ističe Nikolić. – Cilj je, naravno, podići efikasnost fiskalne, a i monetarne politike, odnosno olakšati povlačenje dinarske likvidnosti i povećati tražnju za dinarima, što se i desilo krajem decembra. Smatram, pri tom, da je jeftinije da se zaduži u evrima po 5,25 odsto nego u dinarima za 14 odsto.
Mada je emitovanje državnih zapisa očito bitno za stabilnost kursa, prema mišljenju ekonomiste Gorana Nikolića, usko povezane s kursom su i potrošačke cijene.
– Pored toga, Narodnoj banci Srbiji odgovara da dinar bude jak, jer je to praktično jedini način da se ostvari inflacija od maksimalno šest odsto u 2011. godini – ističe Nikolić. Novosti