BANJALUKA – „Hidroelektrane na Vrbasu“ isplatiće svojim akcionarima 28,7 miliona maraka akumulirane neraspoređene dobiti, što je prvi put da se dividenda u ovom preduzeću isplaćuje još od 2016. godine, saznaje portal CAPITAL.
Svaki akcionar biće isplaćen u skladu sa brojem akcija koje posjeduje, odnosno za svaku akciju koju ima dobiće 0,28 KM.
Odluku treba da potvrdi Skupština akcionara, ali nema sumnje da će se to desiti s obzirom na to da prijedlog o isplati dobiti ide iz Matičnog preduzeća Elektroprivrede RS koje je većinski akcionar HE na Vrbasu sa 65 odsto akcija.
Iza njih najveći akcionar je Penzijski rezervni fond (PREF) Republike Srpske sa 10,04 odsto vlasništva, te Fond za restituciju RS koji ima udio u preduzeću od pet odsto.
HE na Vrbasu su u 2022. godini imale 5,44 miliona maraka dobiti iz 23 miliona maraka prihoda, te oko 160 zaposlenih radnika.
U prvom kvartalu ove godine prijavljena je dobit od 2,14 miliona KM.
CAPITAL: D. T.
33 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Javi se Honduras !
Hoće li i ostale firme isplatiti dividende Elektrokrajina ili Doboj? Da li iko zna? Hoće i oni donjeti odluku ? Znaš li ti akcionar?
Treba para matičnom preduzeću i Luki Petroviću.
Umjesto da to bude redovna praksa, kod nas je isplata dividende prava senzacija. Nemam informaciju da li će još neko proizvodno ili distributivno preduzeće isplaćivati neraspoređenu dobit iz prethodnih godina. Prema finansijskom stanju, to bi najprije mogli da budu HETR i ELDO. Što se tiče EKBL, oni su bliže stečaju nego isplati dividende…
Ovo je tek prijedlog za skupštinu akcionara koja će se održati 23.10.2023. godine.
http://www.blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=107496
Trebalo bi da se uvede praksa isplate dividende na godišnjoj razini s tim da se od isplaćene dividende nagrađuje uprava sa 5% iznosa isplaćenog za dividendu. takođe bi se uprava u petogodišnjem periodu trabala nagrađivati sa 5% puta 5 od najmanjeg isplaćenog isplaćenog iznosa dividende za tih obračunskih pet godina. Takođe bi još jedan takav iznos obezbijediti upravu da nagradi sve zaposlene prema svom doprinosu za postizanje takvih rezultata. Međutim dividenda se ne bi trebakla isplaćivati u ukupnom iznosu ostvarene dobiti već do iznosqa od 60% za neku godinu tako da i emitent ima dovoljno sredstava za razvoj.
Sad bi trebali svi uskladiti kapital sa zakonskim obavezama da ili isplate dividendu ili da usklade kapital povećavajući ili smanjujući broj akcija. Bez problema je da neki emitent poveća kapital iz dobiti povećavajući broj akcija. U tom slučaju emitentu ostaju i dalje sredstva na raspolaganju a izvršili su zakonsku osnovu da usklade kapital u periodu od pet godina. Bez usklađivanja kapitala u roku od pet godina svi krše zakonsku odredbu o usklađivanju kapitala u periodu od pet godina.
Nevažno da ili im treba ili ne treba para, zakon nalaže da se kapital mora uskladiti u preiodu od pet godina. Znači emitent koji ostvari ove odine dobit od prvog januara ima pet godina da uskladi kapital ili isplatom dividende ili povećanjem broja akcija iz dobiti. naravno prvo se popune obavezne zakonske rezerve i ostalo se raspoređuje. Najbolji način bi bio do 60% u novcu a 40% u akcijama. Tako da emitentu ostaje dovoljno sredstava za razvoj a tržište kapitala bi procvjetalo. Domaće stanovništvo bi počelo ulagati u akcije kvalitetnih emitenata te bi najvjerovatnije izbjeglo velike probleme kad dođu vremena da ima sve manje radnih mjesta uslijed rada robota. Takođe bi stanovništvo stvorilo neku sigurnost kad dođu vremena da se ukinu državni penzioni fondovi, jer to će doći i kod nas kako već najavljuju da će to ućiniti u razvijenijim zemljama svijeta.
Daleko je EKBL od stečaja, igra se neka igra ali neozbiljno je razmišljati o stečaju u takvom preduzeću osim ako neko svojski namjerno ne zapne da ga uništi. Uslovi za poslovanje za EKBL nisu ništa lošiji od poslovnih uslova ostalih distrubitivnih društava na prostoru Republike Srpaske. Dovoljno je smjeniti nadzorni odbor i upravu EKBL i dovesti nadzorni odbor i upravu iz onih koji dobro posluju i ostvaruju dosta bolje rezultate i vidjeće se kako i EKBL posluje još bolje od ovih koji sad dobro posluju. EKBL ipak ima najbolje uslove za ostvarivanje najboljih rezultata na području Republike Srpske od svih distriburtivnih društava.
https://www.capital.ba/elektrokrajina-se-zaduzuje-pet-miliona-km/
Gubitas kao sto je Elektrokrajina koji je u aprilu trazio 5 miliona overdraft kredita za pokriće tekuceg poslovanja tesko da je u stanju da isplati i 1 pfening dividende. A posto nisu u stanju da nabave ni sapun i papir u WC-u blize su stecaju nego isplati dividende.
Хахаха… Мени се чини да је неко купио акције пропале фирме па сада пише небулозе у нади да ће неко купити његове безвриједне акције на берзи. Електрокрајина је давно требала отићи у стечај, али је Холдинг спашава преко леђа Хидроелектрана. Фирма која има 42 хиљаде КМ на рачуну и 250 милиона обавеза је зомби фирма. Нико од банака не жели да им да 1 КМ кредита. Уосталом, погледај извјештај независног ревизора шта пише о могућности финансирања краткрочних обавеза Електрокрајине. Као жлаг на торту имаш овај пожар од прије пар дана. Фирма је дословно спржена од стране идиота и криминалаца.
Престани да пишеш глупости и да обмањујеш људе. Такође, ово што пишеш о законској обавези усклађивања капитала је исто лаж. То нигдје не пише у Закону о привредним друштвима.
U zakonu jasno pise da Elektrodistribucija ne moze ici u stecaj. Dakle zakon je zabranio mogucnost stecaja za elektrodistribucije. Toliko o nebulozama.
Наведи тај закон и који је члан закона.
Ne znam u kojim zakonima nađoste obavezu usklađivanja kapitala u roku od 5 godina, a pogotovo zabranu stečaja elektrodistributivnih preduzeća?! U stečaj mogu otići i države, a da ne može bilo koje preduzeća.
Kad liberalizacija tržišta električne energije “dobije zamah”, EKBL će prva u stečaj. Na taj način je najlakše privatizovati elektroprivredu. I ne bi to bila prva firma koja je namjenski uništena da bi se napravio prostor za novog igrača, a sav kriminal u propasti prethodne će ionako da prekrije pepeo zaborava.
Sa stanovišta akcionara, bilo bi poželjno da svako akcionarsko društvo donese dividendnu politiku, koja je u skladu sa Standardima korptorativnog upravljanja (Standard 4, stav 4.5.), koja bi bila sastavni dio Statuta akcionarskog društva. Dividendna politika može da definiše vrlo precizno uslove, način i visinu dobiti koja će biti isplaćena u novcu i/ili dividendnim akcijama, na način da se ne ugrozi budući razvoj preduzeća, tekuća likvidnost, ali istovremeno da omogući akcionarima stabilnost i sigurnost u pogledu isplate u skladu sa politikom. Neki od emitenata na BLSE već imaju usvojenu dividendu politiku.
Sadašnja praksa većine preduzeća, gdje je moguće do beskonačnosti zadržavati dobit, pa onda donijeti iznenadnu odluku o isplati neraspoređene dobiti iz prethodnih godina, ne donosi nikakav prosperitet ni tržištu ni akcionarima. Takođe, višegodišnja isplata kompletne dobiti (primer TLKM), a onda iznenadni “prekid” isplate je donio samo dodatnu nesigurnost na ionako plitko tržište..
Čim je to ušlo u materijale i dobilo saglasnost NO, odnosno većinskog vlasnika, onda nema sumnje da će predložena isplata biti i usvojena. Na kraju krajeva, 18,65 mil KM predložene dividende ide u budžet Republike Srpske.
Honduras ne mlati. Nigdje tu nema realne dobiti. to su sve računovdstvene dobiti iskazane da bi se menadžment spasavao. Važno je trebaju li Luki pare. Luka je bez para pa grebe gdje god može da ogrebe. Nije to zbog malih akcionara.
Ko ima donesenu dividendu politiku na BLSE, nisam upoznat sa tim?
Danas u ponudi po 0.56 Akcije .
Zasto niko ne kupuje na berzi . To je prinos veci od 50 %
Izgleda da je dividenda HELV ipak izolovan slučaj, i neće biti reper za ostala preduzeća iz sistema EPRS.
HETR je zakazao Skupštinu akcionara http://blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=107539, ali ni riječi o isplati dividende, a i dobit iz 2022. će ostati neraspoređena.
Sad je za očekivati pad vrijednosti akcija koje su, na krilima HELV, porasle u posljednje vrijeme..
#Ne znam u kojim zakonima nađoste obavezu usklađivanja kapitala u roku od 5 godina, a pogotovo zabranu stečaja elektrodistributivnih preduzeća?! U stečaj mogu otići i države, a da ne može bilo koje preduzeća.#
Odgovor-Nije izjavljeno da je zabranjeno da neko ode u stečaj, već da je nelogično pri ovakvoj poziciji preduzeća da EKBL-R-A ide u stečaj.
Kako je netko napisao predpostavku da je EKBL bliže stečaju od isplate dividende tako sam ja napisao da je nelogično da bi pri ovakvom stanju trebalo tako tvrditi. naravno svako preduzeće može otići u stečaj a naročito ako to njegova uprava želi i namješta a nadležni ne reaguju na vrijeme. Odnosno pravovremeno ne smijene upravu koja upravljajući dovodi do loših rezultata iako druga preduzeća iz te oblasti sa faktički istim uslovima poslovanja pozitivno rade. Čak što više EKBL je preduzeće koje u tom sektoru ima najbolje uslove za ostvarivanje pozitivnih rezultata.
Negdje sam nekad pročitao da su društva u obavezi da usklađuju kapital u rokun od pet godina. Mislim da je to bilo između 2007 i 2013 godine ne znam tačno.
Naravno da bi bilo najbolje da se donese dividendna politika ali trebalo bi se donijeti takva odluka da su svi zainterosovani da se ostvaruje dobit i isplaćuje dividenda a naročito uprava društva. To bi uveliko poboljšalo poslovanje privrednih društava, kao i na zapadu.
Ja sam u ovih dvadeset godina angažovanosti na tržištu kapitala učestvovao u pokretanju skoro uništenih preduzeća. Nevjerovatno je koliko su ljudi spremni praviti kriminala i uvećavati kojekakve troškove. U tih dvadest godina nisam naišao na preduzeće koje ne može poslovati sa dobiti osim Tvornice Šibica Dolac na Lašvi. Normalno šibice skoro nitko više ne koristi pa je morala promjeniti proizvodnju. Bilo je preduzeća koja su čak išli toliko da su desetostruko više nekima plaćali usluge od realne cijene. I sad trenutno u mnogim privrednim društvima se prikazuju nerealno visoki troškovi. Polako tko zna čekati doći će do promjena ili će to društvo propasti i kupiće ga stranci te odmah otjerati te koji su upravljajući stvarali ogromne gubitke. Pogledajte Banke, osiguravajuće kuće, cementare, RTEU Stanari i još dosta drugih privrednih društava. Stranci sa zapada kad kupe ostvaruju dobit osim ako nisu neki naši koji opet mute i prikrivaju poreze i slično(čast izuzetcima). Ništa bolji od naših nisu ni oni sa istoka.
Neki emitenti u svojim statutima imaju definisanu dividendu politiku. Na žalost, većina njih ima mali free float, pa ih nije lako ni kupiti. A konkretno nabrajanje tih emitenata bi se moglo smatrati preporukom za kupovanje 🙂
Zakon o trzistu elektricne energije RS.
Jedostavno, radi se o jednokratnoj isplati dobiti iz prethodnih godina.
HELV je u periodu od 2005 do 2015 godine 5 puta isplaćivao dividendu u ukupnom iznosu od 0,0753 KM po akciji.
Prema finansijskim izvještajima, HELV je posljednjih godina imao dobit u rasponu od 0,018 do 0,053 KM po akciji, a 2020 godine je čak bio i u minusu. U skladu sa takvim rezultatima, realna cijena HELV je u rasponu 0,20-0,40 KM.
Uz predstojeću isplatu dividende od 0,28 KM po akciji, cijena od 0,56 KM i nije loša, ali je pitanje koliko će cijena HELV pasti nakon presjeka. Ako padne ispod 0,28 KM, vi ste na gubitku, džaba vam dividenda..
Evo i HEDR objavili skupstinu, nema dividende…
https://www.blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=107551
Ni HEDR ne predlaže isplatu dividende, a dobit iz 2022. će zadržati na poziciji neraspoređene dobiti
http://blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=107552
Oni koji kupe akcije imaju se čemu nadati i ako budu uporni jednog dana će i profitirati. Oni koji ne kupe akcije ne mogu se nadati ni dividendi a ni kapitalnoj dobiti, pa svak nek sam odluči šta mu je bolje. Ja na osnovu svojih iskustava sa tržišta dvadeset godina vjerujem u ulaganja. Kad sam mnogima 2010. godine govorio da im je odlično da ulažu u državne obaveznice stare devizne štednje kad im je cijena na tržištu bila od 20% do 30% nisu mi vjerovali. Čak sam im napravio tabele gdje imaju sigurnnu povrat na ulaganje u iznosu od 700% i to im dao besplatno. Na žalost nisu vjerovali i nisu ni profitirali. maravno da se mora biti spreman i na gubitke, ne ostvari se svugdje sigurna dobit.
Pri trenutnom bilansu stanja koliko je logično da HEDR isplaćuje dividendu kad faktički skoro i da nema akumulirane neraspoređene dobiti a ni zakonske rezerve nisu popunili. Oni bi obavezno ovu neraspoređenu akumuliranu dobit trebali rasporediti u zakonske rezerve. prvo trebaju imati u rezervama 20% upisanog kapitala pa tek onda razmišljati o isplati dividendi. Vidim imaju odličan omjer tekućih sredstava i ukupnih obaveza a naročito dobar omjer prema kratkoročnim obavezama. međutim imaju nerealno mali prihod na kapital. Sa ovolikim kapitalom mnoga preduzeća imaju veću dobit od njihovog ukupnog prihoda. Njihov ukupan prihod u 2022 je malo veći od 6% ukupnog kapitala. Takođe dobit je manja od 1% ukupnog kapitala. Nema tu baš neke dividende.
Nije pitanje da li kupovati, nego šta i po kojoj cijeni. Kupovati elektro preduzeća, pa se nadati da ćete jednom u 5 ili 20 godina dobiti neku dividendu i nije baš neka investicija. Po toj logici se igra loto i kupuje bingo…
Obveznice ratne štete su bile 30%, ne sjećam se da je bila tako jeftina i stara devizna štednja. To je bila odlična investicija koja je donosila kamatu i u grejs periodu od 5% (1,5% na nominalu, a kupovano po 30% od nominale). Obveznice RSRS su naglo poskupile nakon što je odobren otkup neizmirenih poreskih obaveza tim obveznicama. A isplatilo se držati ih do dospijeća…
Kolika je dobit hidroeletrane od 100 MWh u nekoj od zamalja EU gdje se postuju racuvodstveni i standardi korporativnog upravljanja i gdje se isplacuje dividenda ?
Da li ulaskom u EU mozemo ocekivati posten kdnos prema malim akcionarima.
Evo i Elektro Pale nema dividende, nista ni od njih…
https://www.blberza.com/Pages/DocView.aspx?Id=107564
Honduras,
Jedno pitanje, molim te ispravi me ako griješim.
HeDr proizvodi oko 1000 gwh el energije godišnje. Sve to otkupi maticno preduzece po cijeni od otprilike 3.5 feniga/kwh=35 km/mwh=35000 km/Gwh= 35 mil km/Twh.
Trenutna spot cijena struje na evropskom tržištu je oko €120/mwh.
Republika Srpska ukupno proizvodi oko 5.5 Twh (terawat sati) el energije godišnje a troši oko 3.7 Twh godišnje. Možemo to zaokruziti na odnos 2:1 (proizvedena vs potrosena). Znaci višak se moze izvoziti ( izvozi se). Višak u ovom slučaju za HeDr bi bio oko 330 Gwh na godišnjem nivou. To je vrijednost od oko €40 mil. Samo od izvoza.
Ako ovako gledam, potencijalna zarada ove firme bi trebala biti stvarno velika. Ali nije trenutno.
Kako vlasti/matično preduzeće to objašnjavaju?
Odlićno razmišljanje. ne samo da Matično pokupi kajmak marže nego će sada uzeti i lavovski dio i tako ostvarene dividende.