Hidrogradnja gomila dugove

SARAJEVO,  Sanacija preduzeća “Hidrogradnja” Sarajevo, koja predviđa prodaju dijela imovine i naplatu potraživanja, ne može početi prije jeseni što znači da će firma najmanje još tri mjeseca gomilati dugove i životariti, kaže Emir Felić, predsjednik Nadzornog odbora ove firme.
 
On je istakao da su u međuvremenu, radi poboljšanja uslova poslovanja i zbog gubitka od oko četiri miliona KM u prošloj godini, za deset odsto smanjene plate Upravi i Nadzornom odboru ove građevinske firme. Felić kaže da je Uprava zadužena da i uposlenicima smanji plate koje prelaze 1.000 KM.
“Direktor je imao više od 3.000 KM platu, a izvršni direktor oko 2.500. Naknade članovima Nadzornog odbora su jedna prosječna plata FBiH”, dodao je Felić.
Preduzeće ima vrlo malo posla, pa je od 1.050 angažovano između 400 i 500 radnika. Plate radnicima kasne osam mjeseci, a prosječno iznose oko 600 KM.
“Urađen je plan konsolidacije koji treba da potvrdi resorno federalno ministarstvo, a potom da ga usvoji Skupština dioničara čije zasjedanje ne može biti održano prije septembra. Predviđena je prodaja kamenoloma Radela vrijednog 2,7 miliona i kamenoloma Misoča vrijednog 1,6 miliona KM. Za ovaj drugi nam treba pomoć Vlade FBiH u vezi sa uknjižbom. Prodajom tih kamenoloma bismo riješili mnogo problema”, rekao je Felić.
Napomenuo je da plan sanacije predviđa i prodaju firme “Sigma” koja je dio “Hidrogradnje”, ali je Uprava mišljenja da se ovom prodajom ne bi mnogo postiglo zbog nepovoljnih uslova na tržištu, ali i zbog neriješenih imovinskih odnosa sa općinom Ilidža.
Ključni problem “Hidrogradnje”, kaže Felić, predstavljaju dugovi za plate i Fond PIO u iznosu od oko 17 miliona KM, zbog čega su radnici protiv preduzeća podnijeli oko 800 tužbi. Felić smatra da bi firma bila dovedena u još goru situaciju ako bi presude počele pristizati zbog čega Uprava treba pregovarati sa radnicima. Tvrdi da je 70 odsto problema ove firme naslijeđeno, te da Uprava nije mogla ranije raditi plan konsolidacije, jer je direktor imao status vršioca dužnosti te funkcije, dok su i izvršni direktori u tehničkom mandatu, ali su plate mogle biti snižene i prije dvije godine.
“Očekujemo i pomoć Vlade radi kompenzacije 996.000 KM duga od bivšeg Ministarstva odbrane FBiH i 26 miliona dolara iračkog duga”, dodao je Felić.
Štrajk
Generalni štrajk radnika “Hidrogradnje”, kojeg su radnici najavili zbog neisplaćenih plata i doprinosa, čeka ishod sastanka s predstavnicima Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH.
Fuad Lagumdžija, predsjednik Sindikata “Hidrogradnje”, rekao je da osim plata i doprinosa, radnici traže tople obroke, regres, te dodjelu posla sarajevskom preduzeću u izgradnji autoputa na koridoru 5c, hidroelektrani “Vranduk” i lobiranje za dodjelu posla u Libiji, Kuvajtu i Njemačkoj. Nezavisne novine

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts