– Gubitak HE na Drini u 2017. bio 13 miliona, a HE na Vrbasu 3,6 miliona KM
– Kesić: Loša hidrologija i tužba opštine Jajce glavni razlozi gubitka
BANJALUKA – „Hidroelektrane na Drini“ i „Hidroelektarane na Vrbasu“, koje posluju u sastavu „Elektroprivrede RS“, ostvarile su u prošloj godini gubitak od čak 16,6 miliona KM, pokazuju zvanični finansijski izvještaji ovih preduzeća.
Drastično pogoršanje poslovanja u prošloj godini posebno je vidljivo kod „HE na Drini“ koje su godinu završile u minusu od 13 miliona KM, dok su „HE na Vrbasu“ 2017. završile sa gubitkom od 3,6 miliona KM.
Koliki je finansijski pad „HE na Drini“ u prošloj godini najbolje pokazuje podatak da im je gubitak lani povećan za više od 11 miliona KM u odnosu na 2016. godini kada je bio 1,8 miliona KM.
Prihodi preduzeća u prošloj godini su prepolovljeni, odnosno smanjeni su za čak 15 miliona KM, dok su rashodi smanjeni za svega pet miliona KM.
Ukupne obaveze preduzeća iznosile su 21,2 miliona KM i smanjene su za oko 500.000 KM u odnosu na 2016, dok je broj zaposlenih bio približno isti i zapošljavali su 266 radnika.
Komentar iz „HE na Drini“ danas nismo uspjeli dobiti jer je direktor, kako su nam rekli u ovom preduzeću, na putu.
S druge strane, “HE na Vrbasu” su imale dosta manji gubitak, ali i njihovo poslovanje je značajno pogoršano pogotovo ako imamo u vidu činjenicu da su 2016. završile u plusu od 255.833 KM
Obaveze ovog preduzeća povećane su za 2,6 miliona KM i na kraju 2017. su iznosile 17,3 miliona KM.
Direktor HE na Vrbasu Nedeljko Kesić rekao je danas za CAPITAL da je jedan od glavnih razloga gubitka loša hidrologija u prošloj godini koja je bila jedna od najlošijih u nizu godina.
Međutim, kaže da je možda i veći razlog ostvarenog gubitka presuda u korist opštine Jajce koju je ovo preduzeće moralo da isplati.
„Hidrološka situacija jeste bila veoma loša, ali se nije toliko loše odrazila na nas. Veći problem nam je presuda po tužbi opštine Jajce koja je tražila da joj isplatimo naknadu za potopljeno zemljište. Okružni sud je presudio u njihovu korist još 2015. godine, ali smo uložili žalbu. Vrhovni sud je prošle godine prihvatio jedan dio njihove tužbe, tako da smo morali da im isplatimo nešto više od dva miliona KM. To je najveći razlog gubitka“, rekao je Kesić.
CAPITAL: Marina Čigoja
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Hoce li Dodik sada smjeniti direktore koji posluju negativno .Smijeli i Dodik udariti na vodu Mrkonjićkog klana Nedeljka Kesica.
On je stari agent DB-a
Ovj minus je zbog plaćanja Dodiku, nema tu smjene.
Ma nema to veze. Sve to Kovacevic pretvori u plus kao i prosle godine.
kupujte akcije elektroprivrede treba jos ovaca za sisanje
Sonja Domindjos bila bahata u jelu i picu i kupovini svilenih …..ica. Obecala da sijedece godine nece biti tako troskali. Zeljke mi…
namjerno loše informacije za umjetni pad akcija da bi se vlada, direktori i strani investitori okoristili. Akcije svih hidroelektrana su na dnu, pametni ce kupovati sada.
Njemacka ovu sedmicu potvrdila je zabranu proizvodnji vozilima ispod euro 6. Njemacki gradovi poceli su sa subvencijama na elektro vozila. Potrosnja elektricne energije bice sve veca i stim potreba po proizvodnji na vodu,vjetar, sunce. Francuska daje 10.000eur subvencije ako uzmes elektricno vozilo vrednosti 20.000eur. S marcem 2018 svi stari motori docice na zaostali balkan zbog skorupirane politike.
Potraznja po sve veci subvencionirani elektricni energiji je pocela. Hidroelektrane ce tu iskoristiti svoj potencial. ZATO PAMETNI KUPUJU AKCIJE NA BLBERZI SADA, PRODAVAJU NAIVNI KOJI VJERUJU LAZNIM MEDIJIMA KOJI SU PLACENI OD POLITICRA. Naravno drzavi je cilj da otkupi sve ove jeftine dionice kako bi kasnije mogle uzimati dividende. Zato ne prodavajte, nego jos kupujte!
u BIH nista se ne isplati. Zar nije tu nesto cudno?
Komentar iz „HE na Drini“ danas nismo uspjeli dobiti jer je direktor, kako su nam rekli u ovom preduzeću, na putu.
JEDNOSTVANO: Kako moze biti direktor na putu? Hidroelektrana je proizvodnja i dobavljaci dodju sami. Znaci otisao je na put do Dodika i Kovacevica da sjebu ono sto je jos zdravo.
kakva crna smjena direkrora,pa poenta i jeste da se bude u minusu ,sve te pare završe u privatnim džepovima snsd-a,sps i dns-a.Godišnja pljačka u elektroprivredi iznosi preko 200 miliona km
Bas tuzno,gledam Hetr akcija bila 2.8km, dok je danas na dnu 0.18km. ja ne glasam vise za ovu vlast pa nej mi daju 5 koncerata svetskih pevaca. Pokrali su nas i opet kradu da mi nam dali mrvicu,a povuklu milione
svakodnevno smo obasuti temema SAP-a u elektroprivredi RS i Poreskoj upravi RS koji gradjane RS kostao prilikom nabavke, ali i kasnijim milionskim odrzavanjima i podrskama kakvi nisu zabiljezeni nigde u BIH i regiji. Pored silnih miinakoji su ulozeni opsti stav je da SAP ne radi posao za koji je kupljen, da godisnjekosta milina KM zahvaljuci Prointeru i Lanacu, ali je zanimljiva cinjenica da svake godine Deloitte Banja Luka dobija poslove koji se ticu kreiranja i defisnisanja izvjestaja za zapslene i sl. Pravi primjer jesu HE na Vrbasu , a poslednji primjer jeste Odluka o izobru-dodjeli ugovora Deloitte od 16.02.2018 godine. Ugovor se tice nabavke usluge – Piprema podataka za poresku amortizaciju i verifikaciju unesenih podataka u SAP modul Osnonva sredstva (za obracun poreske amortizacije i odlozenih poreza) u SAP ERP sistemu, po cijeni od 5.900KM+PDV. Ako se pogleda plan nabavki predhodnih godina u ovom preduzecu, jasno se vidi da se Deloitte cesto anagazuje za poslove koje bi trebali da rade zaposleni ili pak Prointer ili Lanaco koji rade podrsku i odrzavanje za SAP sistem. Deloitte je inace i predhodnih 10 godina bio anagazovan na projektu implementacije SAP ERP u Elektroprivredu i zaista bi bilo zanimljivo da se vidi koliko je kostao SAP u Elektrprivredi RS do sada. Ako se zna da je projekat zapoceo prije 10 godina, da su na njemu ucestovovali Simens, Atos, Lanaco, Deloitte, KPMG, razni konusltatni, i da je poslednji ugovor za odrzavanje i podrsku SAP rjesenja potpisan na 11.1 milion KM na tri godine, onda je ukupna cifra ulozena do sada u SAP sistem izmedju 70 i 100 miliona KM.
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_23_2_2018_27.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_12_1_2018_33.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_20_6_2017_36.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_6_2_2017_10.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_6_2_2017_51.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_12_2_2016_41.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_29_12_2015_45.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_29_12_2015_25.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Odluka%20o%20izboru_29_12_2015_54.pdf
Zanimljivo je da su HE na Vrbasu samo za jedan SAP modul koji se tice odrzavanja platili implementaciju 728.000KM bez PDV, i to pregovarackim postupkom. Pri tome ovo preduzece ima oko 130 zaposlenih.
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/odluka%20o%20izboru_30_12_2015_41.pdf
http://henavrbasu.com/upload/dokumenti/Informacije%20za%20pregovoraracki%20postupak_7_12_2015_27.pdf
kupuj ne prodaj hetr vrijedi bar 1 km a to je zarada od pet puta