BANJALUKA, Do isteka novog roka za fiskalizaciju prve grupe poreskih obveznika u Republici Srpskoj /RS/ preostalo je 15 radnih dana, a najmanje oko 20 hiljada ugostitelja i trgovaca nema fiskalnu kasu. U banjalučkoj „Mikroelektronici“, prvom i trenutno jedinom sertifikovanom proizvođaču svih fiskalnih sistema RS kažu da su dobili od 15 do 20 hiljada zahtjeva za fiskalizaciju, a prema procjenama Poreske uprave u prvom krugu to je obaveza 30 do 45 hiljada poslodavaca.
„Teško je davati prognoze, ali teoretski je moguće ispuniti poslednji rok za fiskalizaciju koji ističe 15. novembra, ako se Poreska uprava RS maksimalno angažuje“, kaže za portal Capital.ba Sanja Praštalo šef marketinga „Mikroelektronike“. Ona ističe da je jedino sa sigurnošćnu može garantovati da će Mikroelektronika imati dovoljno uređaja da se zadovolje potrebe tržišta u zadanim rokovima. Njihova distributerska i servisna mreža je velika i ima kapacitete da i servisno podrži sve potrebe tržišta.
CAPITAL: Koliko ste do sada primili zahtjeva za fiskalne kase?
PRAŠTALO: Kako mi imamo preko 150 distributera u Republici Srpskoj, nije lako dati precizan broj jer se situacija iz trenutak u trenutak mijenja. Oko nekih 15.000 pa možda do 20.000 zahtjeva je do sada podneseno. Opet želim naglasiti da je to samo okvirna cifra na osnovu nekih ranijih analiza i da tek sada kreću prijave tih zahtjeva Poreskoj upravi, te će se uskoro znati tačni podaci.
CAPITAL: Na tržištu su se počele prodavati i kase i drugih proizvođača. Šta se dešava ukoliko trgovac kupi kasu koja nije sertifikovana?
PRAŠTALO: Ukoliko se kupi uređaj koji nije sertifikovan, novac je bačen jer taj uređaj uopšte ne ispunjava uslove, odnosno poreski obveznik sa takvim uređajem nije ispunio svoju zakonsku obavezu. Jako je bitno i da se kupci uvjere pri kupovini da uređaj koji plaćaju stvarno postoji na nekom lageru i da traže potvrdu da će ga dobiti na vrijeme.
CAPITAL: Pored, već poslovične internosti građana koji čekaju zadnji dan da nešto urade, koji su drugi razlozi usporene fiskalizacija?
PRAŠTALO: Dugo su trajala testiranja kasa svih registrovanih proizvođača, a i oglašavanje samog procesa nije bilo dovoljno prisutno. Mislim da se vjerovalo da neće biti potrebe za pretjeranim aktivnostima na polju oglašavanja zbog činjenice da je građanima poznato da taj proces neminovan i da kada krene, sigurno će biti završin, kao i da je u pitanju jedan veliki, zajednički projekat od kojeg svi građani treba da imaju korist.
CAPITAL: Koliko košta vaš najjeftinija fiskalna kasa?
PRAŠTALO: Daću cijenu našeg najjeftinijeg fiskalno sistema, a ne samog uređaja, jer sam uređaj nije dovoljan da se ispoštuje zakonska obaveza. Najjeftini sistem se sastoji od fiskalne kase i GPRS terminala, a uz njega ide i softver za unošenje artikala koji omogućava korisnicima da sami vrlo jednostavno unose podatke u svoju kasu i mijenjaju ih po potrebi.
Ovaj softver poklanjamo uz sve naše sisteme. Cijena najjeftinijeg je 645 KM.
CAPITAL: Vlasnici poslovnih prostora na banjalučkoj Tržnici smatraju da na hladnoći od minus 10 na kojoj oni rade i po prašini, fiskalne kase ne mogu funkcionisani. Da li je to tačno?
PRAŠTALO: Svi naši fiskalni uređaji su testirani u evropskim, tačnije njemačkim laboratorijama i podliježu svim zahtjevima koje nameću standardi i posjeduju CE znak kao jednu od potvrda. Takođe su testirani vrlo detaljno i u ovlaštenoj laboratoriji Elektrotehničkog Fakulteta u Banjaluci, gdje je utvrđeno da kase mogu da rade u svim uslovima, bilo gdje u Republici Srpskoj. Mislim da su ocjene takvih stručnjaka dovoljna potvrda i njima bi građani i vlasnici objekata trebalo više da vjeruju, nego pričama nestručnih lica. Razumijemo njihovu zabrinutost, ali ističem činjenicu da naši uređaji već godinama uspješno rade na tržnicama i u izuzetno hladnim uslovima u Bugarskoj i nekoliko drugih država u kojima temeprature padaju i na -25 stepeni Celzijusa.
CAPITAL: Da li ste razmišljali da zakupcima na tržnicama ili malim privrednicima, zbog slabe finansijske situacija ponudite posebne pogodnosti za uvođenje fiskalne kase?
PRAŠTALO: Za nabavku su omogućene kreditne linije preko svih banaka i mnogih mikrokreditnih organizacija. Kako smo mi kao proizvođač garantovali jednake cijene svim našim kupcima, nismo nikako nudili posebne popuste nijednoj kategoriji. Znamo da postoje kategorije koje finansijski ne stoje dobro, ali je to vrlo česta situacija kod nas. Međutim, ako se uzme u obzir broj godina koliko će uređaj služiti, to ulaganje nije visoko. Potrebno je samo posmatrati kao dugoročno ulaganje u sredstva za rad i vidjeće se da je to jedan od jefinijih uređaja u koji možete da investirate, a izuzetno je koristan kao interna metoda kontrole poslovanja.
CAPITAL: Kada će prvi od velikih trgovačkih lanaca uvesti fiskalne kase?
PRAŠTALO: Prvi koji je Mikroelektronika fiskalizovala i koji je pušten u rad je Pevec. U tako velikom sistemi je bio i izazov postaviti svoje sisteme i pokazati kako je moguće vrlo brzo prilagoditi postojeće softvere i poslovanje ovom novom Zakonu. U Pevecu sve radi besprijekorno i treba pohvaliti vrlo efikasno djelovanje njihovih programera koji su u vrlo kratkom roku sve softvere prilagodili našim printerima i pustili u rad, čime su potvrdili kako je jednostavno prilagoditi sve F-linku i našem printeru.
www.capital.ba