BANJALUKA, Šef Jedinice za moždani udar Kliničkog centra Banjaluka Siniša Miljković upozorava da gotovo 50 odsto dispečera u službama hitne pomoći ne prepoznaje moždani udar, što onemogućava pravovremeno primjenu terapije kod nekih pacijenata.
On je na današnjem sastanku neurologa i drugih ljekara koji učestvuju u liječenju bolesnika koji su doživjeli moždani udar rekao da je neophodna dodatna edukacija ljekara i stanovništva kako da prepoznaju moždani udar, kao jedno od najčešćih oboljenja sa smrtnim ishodom.
Miljković je naglasio da u Jedinici za moždani udar KC Banjaluka vrlo uspješno primjenjuje trombolitička terapija u lijačenju shemičkog moždanog udara koja, ukoliko se primjeni u vremenskom periodu od tri sata i na pravilan način, smanjuje smrtnost i invalidnost kod pacijenata.
“Za osam mjeseci rada Jedinice za moždani udar kod 11 pacijenata je primjenjena trombolitička terapija od čega se devet vratilo svakodnevnim aktivnostima, a kod dvoje je ostao blaži invaliditet”, rekao je Miljković i dodao da bi ovi pacijenti bez trombolitičke terapije bili stopostotni invalidi.
Načelnik klinike za neurologiju Kliničkog centra Banjaluka Milan Arbutina rekao je da se trombolitička terapija, kao jedna od najsavremenijih terapija u liječenju shemičkog moždanog udara, u BiH, jedino primjenjuje KC Banjaluka.
On je naglasio da se moždanom udaru dugo godina pristupalo sa uvjerenjem da izlječenje nije moguće sve dok se 2000. godine nije počela primjenjivati trombolitička terapija.
Specijalista Klinike za neurologiju Kliničkog centra Srbije Ljiljana Beslać-Bumbarišević rekla je da Srbija i RS spadaju u vodeće zemlje u svijetu po učestalosti oboljevanja od moždanog udara.
Ona je dodala da je valenca oboljelih kod nas 3 000 pacijenata na milion stanovnika te da je moždani udar karakteristika siromašnih zemalja.