BRISEL, Evropski ministri finansija primili su veoma hladno dolazak američkog kolege Timotija Gajtnera na njihov sastanak u poljskom gradu Vroclavu, a i na samom samitu postignut je veoma mali napredak u rješavanju najteže dužničke krize u evrozoni do sada.
Ovo je prvi put da je sastanku ministara finansija EU prisustvovao i američki ministar.
Gajtnerov pokušaj da izvrši pritisak na evropski blok da pojača svoj fond za finansijski spas evrozone vrijedan 440 milijardi evra je, kako ocjenjuje Internet portal “EUobzerver”, pokazatelj sve veće zabrinutosti Vašingtona zbog nesposobnosti lidera EU da riješe probleme.
Analitičari navode da, iako nije dao kompletan recept za izlazak iz krize, Gajtner je predložio da se Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF) iskoristi kao kreditna garancija da sve državne obveznice članica evrozone ne završe samo kod Evropske centralne banke.
Time bi, u principu, bila umanjena zabrinutost tržišta da evropski paket pomoći nije dovoljno veliki za pomoć Italiji i Španiji. Prema pojedinim izvještajima, Kanada je dala sličnu sugestiju Evropljanima.
Vašington takođe vrši pritisak na evropski blok da uloži neku vrstu stimulansa za ponovno pokretanje evropske ekonomije.
Međutim, određeni broj ministara EU smatra da je Gajtner prekoračio svoja ovlaštenja.
Austrijski i švedski ministri naročito oštro su komentarisali američko nametanje.
“On je poslao dramatičnu poruku da je potrebno da unesemo dodatni novac kako bi izbjegli da se finanijski sistem suoči sa novim poteškoćama. Čudno je da Amerikanci, iako imaju značajno goru statistiku od evrozone, nama objašnjavaju šta da radimo, a kada mi nešto predložimo odmah daju negativan odgovor”, rekla je austrijski ministar finansija Marija Fekter.
Švedski ministar finansija Anders Borg takođe je istakao da Vašington ima i sopstvenih problema koje treba da riješi.
Prema njegovim riječima, Gajtner je u pravu kada kaže da je potrebno da se postigne određeni napredak, ali je jasno da SAD imaju veliki dužnički problem i da bi situacija bila mnogo bolja ako bi Vašington mogao da pokaže bolji put za napredak.
Direktor njemačke Centralne banke Jens Vejdman odmah je odbacio američki plan, ističući da je jedina svrha EFSF finansiranje država i to je u redu ukoliko se to čini preko tržišta kapitala.