SARAJEVO, Narodni i polubijeli hljeb od 400 grama u Federaciji BiH od danas košta 1,30 KM nakon što su vodeći industrijski proizvođači hljeba podigli cijene za 20 feninga.
Njih će, kako su rekli u Udruženju pekarskih obrtnika u FBiH, pratiti mali pekari koji će cijene svojih proizvoda podići u narednih nekoliko dana i to za deset do 20 feninga.
“Polubijeli će biti 1,30 KM u maloprodaji. On je osnova za formiranje cijena drugih naših proizvoda tako da će poskupjeti i ostali pekarski proizvodi. Morali smo podići cijene zbog skupe pšenice i problema u njenoj nabavci”, rekao je Meho Alić, direktor marketinga sarajevske firme “Aspek”, koja je jedna od vodećih proizvođača hljeba u FBiH.
Dodao je da raspolaže informacijama da od danas hljeb poskupljuju i sarajevske firme “Klas”, “Sprind”, MBA centar i druge privatne firme koje su među vodećim proizvođačima hljeba u FBiH.
Iz “Klasa” su saopštili da su i oni prisiljeni na poskupljenje jer cijena pšenice nastavlja vrtoglavo rasti.
Dodali su da će “za najugroženije građane obezbijediti jednu vrstu hljeba čija će cijena ostati 1,10 KM”, ali su pojasnili da će ovaj hljeb svugdje koštati 1,10 i da će ga svako moći kupiti, a riječ je o crnom hljebu.
Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar i član Vijeća za praćenje cijena FBiH, istakao je da su poskupljenja nerealna, te da je posrijedi spekulacija i nelegalno bogaćenje, a time i pljačka građana.
“Postoji neodgovornost, manipulacija i vjerovatno kriminal u tom sektoru. Dosta pšenice smo izvezli iz BiH. Problem je nepostojanje suradnje između poljoprivrednika, mlinova i pekara. Mlinovi se ponašaju monopolistički. Kriju od koga uzimaju pšenicu i po kojoj cijeni. Čujem od nekih malih pekara da uzimaju brašno na crno. Niko tu ne kontroliše kvalitet. Mlinovi moraju voditi brigu kada će kupiti pšenicu i po kojoj cijeni”, upozorio je Bago.
Negodovao je i što se niko ne sjeti sniziti cijene brašna i hljeba kada pšenica na svjetskom tržištu pojeftini.
Hljeb u Federaciji BiH zadnji put je poskupio 21. decembra prošle godine i to za 20 odsto. Tada je njegova cijena kod industrijskih proizvođača sa 0,95 KM skočila na 1,10, koliko je koštao do juče. Mali pekari su takođe povvisili cijenu hljeba i kod većine je koštao jednu KM, a svi su kao obarzloženje naveli podatak da je brašno od jula prošle godine poskupjelo za 127 odsto.
Vlada Federacije BiH prije tri dana odlučila je kantonima staviti na raspolaganje 1.500 tona brašna iz robnih rezervi i pomoći narodnim kuhinjama dajući im osnovne životne namirnice. Istovremeno je i Ministarstvo trgovine za Vladu FBiH pripremilo odluku o smanjenju marži, odnosno zarade trgovaca za brašno, hljeb, ulje i šećer kako bi cijene ovih namirnica bile snižene. Ove mjere, izuzev pomoći narodnim kuhinjama, potrošači i pekari smatraju nedovoljnim i beznačajnim. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.