SARAJEVO, Mada je pala cijena brašna na tržištu, vodeći proizvođači hljeba u FBiH i pekari za sada nemaju namjeru sniziti cijene ostalih svojih proizvoda nakon što je u petak pojeftinio hljeb za oko deset odsto.
U udruženjima potrošača prokomentarisali su da to pokazuje da pekari nisu revnosni kada su povoljniji uslovi na tržištu kao što su revnosni kada je trebalo povisiti cijene.
Sarajevski “Klas” je od petka snizio cijenu narodnog i polubijelog hljeba za 15 feninga i nova cijena je 1,15 KM.
I “Aspek”, takođe jedan od vodećih proizvođača, najavio je da će od 11. avgusta građani moći kupiti njihov polubijeli hljeb za 1,20 KM.
U Udruženju pekarskih obrtnika u FBiH kazali su da su mali pekari prije skoro mjesec dana snizili cijene hljeba sa 1,20 na jednu KM.
Industrijski proizvođači su ovaj najprodavaniji hljeb u decembru poskupjeli sa 0,95 KM na 1,10 KM, a u februaru na donedavnih 1,30 KM. Tada su poskupjeli i drugi pekarski proizvodi (peciva i keksi) s obzirom na to da je polubijeli hljeb, kako su tada isticali proizvođači, osnova za formiranje cijena ostalih proizvoda.
Meho Alić, šef marketinga kompanije “Aspek”, rekao je da su cijene brašna u zadnje vrijeme padale i ako taj trend bude nastavljen, moguće je da se odluče na sniženje cijene hljeba na 1,10 KM. Međutim, dodao je, ne razmišljaju o pojeftinjenju ostalih proizvoda jer je pekarska industrija u teškoj situaciji i promet je pao, pa na pecivima i zarađuju.
Irmela Cero, portparol “Klasa”, kazala je da je cijena hljeba snižena jer imaju naznaka da će pšenicu dobiti po nižim cijenama nego prošle godine.
“Tek kada dobijemo novu pšenicu po nižim cijenama, kada ona uđe u silose i proizvodni proces, može se pričati o korekciji cijena drugih proizvoda”, rekla je Cero.
Dodala je da od ulaska pšenice u silose do proizvodnog procesa treba da protekne dva mjeseca. Po ovome, o eventualnoj nižoj cijeni pekarskih proizvoda može se razmišljati najranije u oktobru.
Gordana Bulić, predsjednica Udruženja “Klub potrošača” Tuzla, istakla je da je hljeb pojeftinio jer je pojeftinilo i brašno i da je trebalo sniziti cijene i ostalih proizvoda od brašna poput peciva, kolača, ali i tjesteninu.
“Ne treba da se zanosimo ni ovim malim pojeftinjenjem. Ono što treba je napuniti silose i robne rezerve pšenicom po nižim cijenama i uložiti poseban napor da se poveća sjetva”, dodala je Bulićeva.
Irmela Cero je istakla da pojeftinjenje hljeba ide na teret poslovnih rezultata “Klasa” s obzirom na to da koriste pšenicu kupljenu prošle godine po većim cijenama od trenutnih, te da nije bilo prostora za veće pojeftinjenje hljeba, bar na cijenu prije posljednjeg poskupljenja.
Na jesen nova poskupljenja
Nova poskupljenja osnovnih životnih namirnica sigurno će se dogoditi početkom jeseni, izjavio je u petak Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača ZIP iz Sarajeva.
Lakota je naveo da je pojeftinjenje hljeba marketinški trik, jer sigurno neće dugo ostati cijene umanjene za desetak feninga, dok su pad cijena pšenice i brašna i stagnacija cijena osnovnih životnih namirnica i naftnih prerađevina samo trenutnog karaktera.
Lakota ističe da poskupljenja koja su se događala ranije u ovoj godini nisu bila realna i predstavljala su ekstraprofit, te da su se neki odlučili na određena pojeftinjenja, koja će se zadržati mjesec-dva, da bi nakon toga ponovo išli na novo podizanje cijena. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.