SARAJEVO, Hljeb u Federaciji BiH od utorka će biti skuplji za oko 20 odsto, a ostali pekarski proizvodi za 10 do 15 odsto, rekao je direktor marketinga sarajevskog “Aspeka” Meho Alić.
Tako će polubijeli hljeb velikih pekara, koji je najprodavaniji i osnovni proizvod za obračun ostalih pekarskih proizvoda, koštati 1,10 KM umjesto dosadašnjih 0,95 KM.
Osim toga, poskupljenje od oko 20 odsto su najavile i male pekare, čiji će hljeb s prosječnih 0,80 KM skočiti na jednu KM.
Alić je rekao da su poskupljenja energenata i sirovina razlog ovome.
“Struja je poskupjela, cijene ulja i šećera su strašno skočile, a i brašno je svakom novom isporukom skuplje. Prosječna cijena brašna koju plaćaju proizvođači hljeba je 0,65 KM. Od Nove godine najavljuju i skuplji gas”, dodao je Alić.
Istakao je da će svi veliki proizvođači imati nove cijene hljeba, te da je poskupljenje bilo neminovno i dugo najavljivano.
“Nismo htjeli sami učiniti taj korak jer bismo onda izgubili tržište, nego smo čekali i ostale velike proizvođače. Polubijeli će sada koštati 1,10 KM, a ostali proizvodi će biti skuplji za 10 do 15 odsto”, kaže Alić.
Sead Đipa, predsjednik Udruženja pekarskih obrtnika u FBiH, rekao je da će manji proizvođači pratiti industrijske, te da će neki od danas imati više cijene hljeba, a neki s prvim danom iduće godine.
“Brašno je poskupjelo više od sto posto u odnosu na prije četiri-pet mjeseci, a drastično su poskupjeli ulje, šećer i maslac. Bojim se da se na ovom poskupljenju hljeba neće stati ako bude poskupio plin”, dodao je Đipa.
U udruženjima potrošača ističu da je poskupljenje hljeba za 20 odsto veliki udar na građane, posebno stotine hiljada onih koji su siromašni, te da FBiH treba da reaguje bar kroz robne rezerve, ali da je upitno da li će se to i desiti s obzirom na to da je Vlada FBiH u tehničkom mandatu.
“Čekaćemo sjednicu Vijeća za praćenje cijena da vidimo je li skok cijene hljeba opravdan. U svakom slučaju, poskupljenje od 20 odsto u gospodarstvu je katastrofa. Sve dotle dok ne budemo imali svoju proizvodnju hrane trpjećemo ono što se dešava na burzama”, rekao je Marin Bago, predsjednik Udruženja potrošača “Futura” Mostar i član Vijeća za praćenje cijena pri Ministarstvu trgovine FBiH.
Ministar trgovine FBiH Desnica Radivojević kazao je da nema informaciju o poskupljenju hljeba, te da će prvo vidjeti da li će do ovog skoka zaista doći i čime će ga pekari pravdati, pa onda utvrditi šta će poduzeti.
U ovom ministarstvu su napomenuli da je ovaj mjesec u odnosu na prethodni šećer poskupio za 15 odsto, ulje je poskupjelo za 10 feninga, dok nisu zabilježene promjene cijene brašna.
Inače, u septembru su Vijeće za praćenje cijena i Vlada FBiH zaključili da je neopravdano poskupljenje brašna jer nije proizvedeno od pšenice koja je poskupjela na svjetskom tržištu, te je naložena inspekcijska kontrola. Inspekcija je, pak, kontrolišući da li se mlinari pridržavaju marži, odnosno propisane razlike u nabavnoj i prodajnoj cijeni, utvrdila da je rast cijena brašna bio opravdan.
U RS nema poskupljenja
U Republici Srpskoj neće poskupljivati hljeb u narednom periodu iako je brašno drastično poskupjelo, izjavio je juče Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS.
On je naveo da je brašno u proteklom periodu poskupjelo sa 0,42 na 0,7 maraka po kilogramu.
“Neki manji pekari koji su imali cijenu hljeba po 0,90 maraka su nedavno povećali cijenu na 1,20 maraka, koliko već odavno ima većina pekara. Tako su neki ranije povećali cijenu, a neki sada, pa smo došli na isto”, kazao je Trivić. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zašto RS ima 20% skuplji hljeb od Federacije? Ako RS ima “žitnicu”, Federacija nema, RS ima niže poreze i doprinose, RS ima Rafineriju gdje je 20% niži energent od svih konkurentnih iz uvoza(obećanje Milorada prilikom prodaje Rafinerije), RS ima instrument borbe protiv ekonomske krize tipa: ograničenje marži na osnovne životne namirnice, …
Zašto je 20% skuplji nego u Federaciji!???????
Ako već postoji Uredba Vlade o ograničenju marži, kako je moguće da neki pekari imaju jednu cijenu, od 0.90KM, a drugi preko 30% skuplju 1.20KM i da je to tako moglo da se radi mjesecima ili godinu, a da inspekcije nisu reagovale?
mi smo bolji i napredniji dio BIH, a sa Dodikom i bolji dio svijeta…
Hocu referendum necete me prevariti