Hljeb vrlo dobrog kvaliteta, ali sa previše soli

BEOGRAD, Hljeb u beogradskim prodavnicama ima vrlo dobar kvalitet, ali sadrži previše soli, pokazali su rezultati desetog Uporednog ispitivanja i ocjenjivanja kvaliteta hljeba na području prestonice.

Pokret za zaštitu potrošača Beograd, koji je sproveo ispitivanje u saradnji sa Privrednom komorom Beograd, saopštio je da je neophodno da proizvođači smanje sadržaj soli u hljebu, “zbog prevencije nezaraznih bolesti”.

Ispitivanjem je bilo obuhvaćeno 35 uzoraka hljeba, a samo jedan uzorak (2,86 odsto) je ocjenjen kao hljeb nezadovoljavajućeg kvaliteta.

Laboratorijska ispitivanja kvaliteta hljeba obavljena su na Institutu za prehrambenu tehnologiju Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, i to prema Pravilniku o metodama fizičkih i hemijskih analiza za kontrolu kvaliteta žita, mlinskih i pekarskih proizvoda, testenina i brzo smrznutih tijesta.

Provjeren je stepen kiselosti hljeba, ukupna vlaga (u procentima) i procenat soli za ljudsku ishranu. Svi uzorci hljeba imali su kiselinski stepen u skladu sa pravilnikom.

Prosječna masa soli za ljudsku ishranu bila je povišena i iznosila je 1,98 odsto (kretala se od 1,7 do 2,5 odsto), zbog čega je, kako je ukazano, neophodno da proizvođači smanje sadržaj soli u hljebu.

U prošlogodišnjem uspitivanju i ocjenjivanju kvaliteta hljeba prosječna masa soli za ljudsku ishranu iznosila je 1,13 odsto.

Utvrđeno je da je 34 uzorka ili 97,14 odsto njih imalo propisanu vlagu. Jedan uzorak eliminisan je iz daljih analiza, i to zbog većeg procenta vlage od propisanog, a riječ je o crnom hljebu -pogači od 600 grama proizvođača “Tuš”.

Taj uzorak je sadržao 53,1 odsto procenta vlage, a za ovu vrstu hljeba dozvoljena je vlaga do 47 procenata.

Jedan uzorak (2,86 odsto) imao je deklarisanu masu, 33 uzorka hljeba i (91,43 odsto) imali su veću, a dva uzorka (5,71 odsto) manju masu od deklarisane.

Pročitaj više:  Njemački BMV hrli ka rekordnoj godini

U zoni ekstra kvaliteta bilo je pet ili 14,29 odsto uzoraka, i to crni i bijeli hljeb proizvođača “Filip-Bale” iz Šimanovaca, crni beogradski hljeb-pogača i domaći hljeb pekare “Klas” i bijeli domaći hljeb proizvođača RDM. U zoni nezadovoljavajućeg kvaliteta bio je tamni hljeb pekare “DŽo”. Emg.rs

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts