Hrana jeftinija 15 odsto

trgovina2BANJALUKA.  U mnogobrojnim trgovačkim lancima, prodavnicama životnih namirnica i tržnicama širom RS u posljednjih dva mjeseca zapažen je pad cijena osnovnih životnih namirnica i to za 15 do 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prema riječima trgovaca, ali i proizvođača hrane, do pada cijena došlo je zahvaljujući odluci Vlade RS da ograniči marže u malo i veleprodaji ovih namirnica, ali i rodnoj jeseni koja je iza nas.
Najznačajniji pad cijena zabilježen je kod mlinsko-pekarskih proizvoda, konkretno brašna tipa 500, i to za oko 20 odsto, pa je tako za kilogram ove namirnice umjesto 0,80 KM potrebno izdvojiti oko 0,65 maraka.
Kilogram brašna tipa 800, poznatijeg kao crno brašno, umjesto 0,60 sada košta 0,50 KM.
Značajno je pojeftinilo i mlijeko za koje je po litri zavisno od kvaliteta i proizvođača potrebno izdvojiti od 1,25 do 2,05 KM, dok se u februaru prošle godine njegova cijena kretala od 1,45 do 2,15.
Pojeftinile su i pojedine prerađevine od mlijeka, a najznačajniji pad cijena bilježi se kod sireva iz uvoza.
Mira Blagojević, zaposlena u jednoj banjalučkoj prodavnici, kazala je kako su cijene punomasnih sireva pale i do 50 odsto.
“U jednom trenutku prošle godine, kojeg se nerado sjećam, u rano proljeće cijene ovih mliječnih proizvoda bukvalno su se mijenjali iz sata u sat i bilo ih je nemoguće pratiti”, kazala je Blagojevićeva.
Ona je podsjetila da je cijena sireva gauda i edamera njemačkog proizvođača “Paladini” krajem februara i početkom marta prošle godine dostigla rekordnu od 16 KM.
“Danas kilogram ovog sira košta oko 10,50 KM što je njegova realna cijena”, rekla je Blagojevićeva.
Ona je dodala da je pojeftinio i maslac i to u prosjeku za jednu marku.
“Maslac i to 250 grama, na primjer, niste mogli naći za manje od šest KM, a sada je njegova cijena od 3,50 do pet KM opet zavisno od proizvođača i kvaliteta”, istakla je Blagojevićeva.
Pojeftinilo je i ulje i to za oko 10 odsto, pa je za litru potrebno izdvojiti od 2,95 do četiri KM, umjesto od 3,20 do 4,40 maraka.
Zahvaljujući dobrom rodu na domaćim plantažama pala je i cijena jabuka, te krompira.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača-stočara, istakao je da prilikom analize cijena ovih proizvoda treba biti oprezan jer su oni jeftiniji kod proizvođača nego na tezgama u prodavnicama ili na tržnicama.
“Cijena jabuka, naravno domaćih, kreće se od jedne do 1,50 maraka, a prošle godine bila je i za cijelu marku viša. Što se tiče krompira, njegova cijena je u prodavnicama oko 1,20, a na tržnicama 0,80, dok je kod proizvođača sigurno niža, pa ko može preporučujem mu da krompir kupuje direktno od njih”, rekao je Usorac.
Ipak, važno je istaći da se cijene prehrambenih namirnica razlikuju od mjesta do mjesta.
Tako, na primjer, vekna bijelog hljeba u Banjaluci u prosjeku košta 1,30 KM, dok je u februaru prošle godine njena cijena bila 1,50. Ova namirnica u Gradišci i Trebinju košta oko 1,10 KM.
Što se tiče crnog ili narodnog hljeba on u prosjeku košta 0,80 maraka.
Kada je riječ o mesu cijena junećeg mesa ostala je nepromijenjena i kreće se od 11 do 15 KM, dok je svinjsko meso poskupjelo 15 odsto i umjesto oko 12 košta 14 maraka. Nezavisne n.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts