BEOGRAD, Nedavno poskupljenje struje, ali i najava da će od narednog ponedjeljka domaće gorivo poskupjeti za 4,5 dinara, natjeralo je proizvođače skoro svih potrepština za kuću u Srbiji da kreiraju nove, više cjenovnike. Prema prvim najavama, nova poskupljenja učiniće da svaka porodica spremna da računa koliko joj je, za skroman život, potrebno zaključi da će taj iznos krajem juna biti oko 15 odsto viši nego početkom godine.
Potrošači će više izdvajati za mlijeko i jogurt većine dobavljača, ali i za hranu za bebe, razne napitke, kompote, sredstva za ličnu higijenu.
„Imlek“ će zbog poskupljenja energenata, kako je u utorak najavljeno, podići cijenu svojih gotovih proizvoda od 28. juna za jedan do tri odsto. I to dan pošto stupe na snagu nove akcize za gorivo, koje će usloviti poskupljenje dizela i benzina i do 5,5 odsto. Litar dizela koštaće oko 128, a benzina 135 dinara.
– Razlog za povećanje cijene mlijeka i kiselo-mliječnih proizvoda je poskupljenje energenata – kaže Nevena Veselinović iz „Imleka“.
Veselinović je kazala da su ostale mljekare zbog skupljih energenata cijene svojih proizvoda podigle još prije mjesec dan. U međuvremenu, mlijeko kragujevačke mljekare „Mladost Megle“ od srijede će pojeftiniti. Litar će se prodavati za 55 dinara, što je deset dinara manje nego sada. Niže cijene su, kažu u toj mljekari, rezultat velikih investicija novog vlasnika, njemačke kompanije „Megle“, u poboljšanje rada mljekare. Inače, u prodavnicama litar dugotrajnog mlijeka, zavisno od masnoće i dobavljača najčešće košta od 81 do 92, a dnevnog od 61 do 75 dinara.
Zbog poskupljenja sirovina, od ove nedjelje za petinu je skuplja hrana za bebe iz „Svislajona“. Novi cjenovnici stigli su i za kozmetiku za bebe „Džonson“. Puder za bebe skuplji je za šest, sapun za 10, a šampon za 4,5 odsto. Početkom jula slijedi poskupljenje sredstava za ličnu higijenu za tri do osam odsto – sapuna „fa“, boja za kosu i sl.
Smanjuju maržu
SOS marketi, prema riječima Milene Radulović iz ove kompanije, nisu dobili nove cjenovnike mlijeka i mliječnih proizvoda. Cijene se za sada neće mijenjati, ali u slučaju da se to desi promjena cjenovnika se može očekivati početkom jula. Ljeti se, dodaje, dobro prodaje dnevno i dugotrajno mlijeko, kao i žuti sirevi, a slabija je prodaja kiselog mlijeka, jogurta, milerama, pavlake, što može biti i razlog za poskupljenje, jer proizvođači kroz veću cijenu nastoje da nadoknade pad prodaje. Novosti