BEOGRAD, Talas poskupljenja biće nastavljen sve do septembra, a na listi novih cjenovnika nalaze se skoro sve vrste prehrambenih proizvoda i kućnih potrepština.
Od brašna, hljeba i peciva, preko mesa i mesnih prerađevina, ulja, pirinča, supa, gotovih jela i ostale konzervirane hrane, kafe, vode, sokova, alkoholnih pića, pa sve do kućne hemije.
Tokom prvih petnaest dana avgusta u maloprodajnim objektima korigovane su cijene svih vrsta osnovnih životnih namirnica. Ulje „dijamant” po litru je poskupilo za 11 odsto, šećer za pet odsto, svinjsko meso za 10 do 15 odsto, juneće meso za pet, dok su cijene mlijeka i mlječnih proizvoda u zavisnosti od vrste korigovane za dva do 10 odsto.
Pored ovih namirnica, istovremeno su skočile i cijene sokova i alkoholnih pića za oko 10 odsto, zatim soli, papirne galanterije, sredstava za ličnu higijenu, pojedini proizvodi iz asortimana kućne hemije.
I taman kada su građani pomislili da poskupljenja više neće biti, proizvođači su trgovcima dostavili nove cjenovnike, po kojima su se zbog rasta cijena pšenice i brašna prvi na listi povećanja cijena našli hljeb i peciva.
I dok se pekari i trgovci dovijaju kako da očuvaju cijene hljeba na što nižem nivou, Zoran Pralica, predsjednik Unije pekara Srbije, ocjenjuje da je na osnovu kretanja cijena pšenice na berzi i rasta cijena brašna, realno očekivati da u narednom periodu cijena vekne hljeba skoči na 50 do 60 dinara.
A da su cijene brašna u stalnom rastu pokazuju novi cjenovnici koji su dostavljeni trgovcima, po kojima će 20. avgusta njegova cijena biti korigovana za 20, a potom 26. avgusta za dodatnih 10 odsto.
Od ostalih životnih namirnica, na spisku za poskupljenje su ulja kompanije Invej „vital” i „sunce”, koji će zbog ukidanja akcijskog rabata trgovcima poskupiti za četiri odsto, ali i svježe meso. Žika Stevanović iz kragujevačke klanice „Budućnost” kaže da je zbog rasta cijena tovljenika njegova klanica cijene svježeg svinjskog mesa juče ponovo korigovala za 10 do 15 odsto.
“Sličan potez povukle su i ostale mesare, što znači da je od prošle nedjelje svinjetina poskupila za 20 do 30 odsto. I to će vjerovatno biti posljednje poskupljenje svinjetine u narednih 20 dana, budući da su cijene tovljenika počele da se stabilizuju. To, međutim, nije slučaj sa junadi, čija je cijena u otkupu dosegla 1,7 evra po kilogramu i vjerovatno će ići na 1,8 evra”, kaže on.
“A to znači da, pored nedavne korekcije od pet odsto, u maloprodaji narednih dana treba očekivati još jedno poskupljenje junećeg mesa i to u visini od tri do pet odsto. Samim tim u narednih mjesec dana biće korigovane i mesne prerađevine za najmanje pet odsto”, kaže Stevanović.
I to nije sve. U maloprodaji 23. avgusta na snagu stupa cjenovnik kompanije „Grand prom”, po kome će cijene kafe biti uvećane za pet do 15 odsto. A do kraja avgusta ili najkasnije početkom septembra poskupiće i voda „Knjaz Miloš”, sokovi „fruvita”, riblje konzerve „rio mare”, konzervirana hrana, pirinač, margarini, praškovi i deterdženti proizvođača „Rekit benkizer” i „Prokter i Gembl”, slatkiši…
Razlozi za ova poskupljenja su pad dinara i rast cijena sirovina.
“Zbog rasta cijena sirovina, nove cijene Svislajon Takova počeće da se primjenjuju 1. septembra. Čokoladni proizvodi u prosjeku će poskupiti za pet odsto, gotova jela za četiri, sokovi za dva, supe za dva i po odsto, keks za šest, a alkoholna pića kao što su viljamovka i votka poskupiće za pet odsto. Cijene eurokrema, džemova i marmelada ostaju iste, dok će cijene eurodezerta biti snižene za 20 do 25 odsto”, kaže Miroslav Jovičić, generalni direktor „Takova”.
Ekonomista Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište kaže da je bilo realno očekivati da će se slabljenje vrijednosti dinara na kraju odraziti i na cijene u maloprodaji. “Polovina cijena se u Srbiji slobodno formira, i svako od proizvođača ima pravo da napravi računicu sa kojim cijenama će izaći na tržište. A tržište na kraju nagradi one koji nisu pretjerali ili kazni one koji jesu. Jer džaba poskupljenje ako robu nemate kome da prodate”, kaže Stevanović.
Šta će poskupiti
Brašno 30%
Hljeb 10-15%
Juneće meso 3-5%
Mesne prerađevine od 5%
Ulje 4%
Kafa 5-15%
Keks 6%
Čokolade 5%
Alkoholna pića 5%
Sokovi od 2%
Supe 2,5%
Gotova jela 4% Blic