ZAGREB, Skok vrijednosti švajcarskog franka na rekordnu vrijednost od 7,16 kuna (0,96 evra) bacio je u Hrvatskoj u očaj više desetina hiljada korisnika kredita u toj valuti za kupovinu stanova i automobila.
Guverner Hrvatske narodne banke Željko Rohatinski izjavio je da kurs švajcarca prema kuni treba fiksirati na šest kuna (0,8 evra) za franak, zbog povećanja vrijednosti evra u odnosu na kunu, a da ostatak do pune vrijednosti bude riješen posebno.
Ako bi banke zbog takvih tzv. balon kredita bile u problemima, pomoglo bi im se opuštanjem obaveznih deviznih rezervi, rekao je Rohatinski za Hrvatsku televiziju, dodavši da se problem tih kredita ne smije gledati kao socijalni, a naročito ne kao politički problem.
“Riječ je o ugovornom odnosu u kome su obje strane morale znati u kakav rizik ulaze. HNB je mnogo puta upozoravao na takav rizik”, rekao je i ocijenio da je franak kolateralna šteta u problemu odnosa evra i dolara.
Analitičari ocjenjuju da je Rohatinski, iako je i on predložio fiksiranja kursa franka kao i premijerka Jadranka Kosor koja je stavila odnos od 5,8 kuna za franak, ocjenom da krediti nisu samo socijalni problem, išao na ruku poslovnim bankama.
Njima je Kosorova obećala da će im uvesti porez ako ne prihvate vladin prijedlog po kome bi se za razliku od 5,8 do punog kursa uvele desetogodišnje beskamatno kreditiranje, a mediji procjenjuju kako bi taj porez izgledao.
Udruženje građana Franak uputilo je javni poziv odgovornim institucijama da donesu hitne mjere kako bi se olakšao težak položaj građana zaduženih valutnom klauzulom i promjenjivom kamatnom stopom.
Oni smatraju da se banke, kao vjerovnici, moraju odreći dijela ekstraprofita koji stiču na račun visokih kursnih razlika.
Traže hitno smanjenje kamata na sve postojeće kredite s valutnom klauzulom bez obzira na namjenu i valutu kredita, odgađanje sprovođenja izvršnih postupaka i zaplene instrumenata osiguranja, ukidanje ili ograničavanje valutne klauzule i konverziju obaveze u nacionalnu valutu na dan stvorene obaveze prema hrvatskim zakonima. Tanjug