Hrvatska: Ima nepravilnosti, ali nema odgovornosti

ZAGREB,  Državna revizija u Hrvatskoj uspostavljena je ubrzo poslije proglašenja njene nezavisnosti i redovno godišnje obavi više stotina pregleda poslovanja i trošenja državnih sredstava. O tome podnosi godišnji izvještaj Hrvatskom saboru, koji o njemu raspravlja i usvaja ga, poslije čega se tako kompletan dostavlja Državnom tužilaštvu.

 Uočeno je, međutim, da se na tome uglavnom i završava ovaj posao, jer nije zapamćeno da je neko direktno odgovarao za uočene nepravilnosti u trošenju državnog novca, već bi ti nalazi u nekim drastičnijim primjerima poslužili tek kao polazni osnov za otpočinjanje istrage, a više služe u političkim obračunima među parlamentarnim strankama.
Tokom prošle godine izvršeno je ukupno 898 revizija, a prema izvještaju glavne revizorke Šime Krasić utvrđeno je da se najčešće nepravilnosti i dalje odnose na knjigovodstveno poslovanje, planiranje i ostvarivanje prihoda, na postupke javne nabave, te na djelovanje sistema unutrašnjih kontrola. Ocjena je takođe da opada broj negativnih mišljenja (bilo ih je svega sedam), dok je takozvanih uslovnih mišljenja bilo 501, a ostali subezuslovni.
Kao negativnu tendenciju Državna revizija je ocijenila povećanje broja postupaka javne nabavke koja se obavlja neposrednom pogodbom. To jeste predviđeno zakonom, ali kako objašnjavaju – sve više postaje pravilo umjesto izuzetak. Dokle se u tome stiglo pokazuje i podatak objelodanjen u saborskoj raspravi na tu temu –da je skoro 72 odsto onog što je Ministarstvo odbrane tokom 2008. godine nabavilo bilo upravo neposrednom pogodbom. Nije vjerovatno slučajno što je upravo u tom ministarstvu protekle godine otkrivena malverzacija kod kupovine 39 vojnih kamiona, što je protreslo HDZ-ovu vladu, a njen nadležni ministar završio u pritvoru.
U više ministarstava i državnih agencija utvrđeno je veliko trošenje sredstava na spoljne saradnike, što u nekim slučajevima i višestruko prelazi zakonom određeni limit. Takvo ponašanje revizija je utvrdila u 11 od 16 vladinih kancelarija, u Ministarstvu saobraćaja, mora i razvitka i Ministarstvu regionalnog razvoja (gdje su čak takvi ugovori sklapani s osobama koje su zaposlene u tom ministarstvu i za taj posao primaju redovnu platu).
Iako se radilo o očiglednim nezakonitostima,za takve postupke niko nije odgovarao, na šta je u saborskoj raspravi ukazalo više poslanika, naravno listom iz opozicionih stranaka. Tako su iz SDP-a izvještaj Državne revizije za 2008. godinu ocijenili peticom, ali i upozorili da se poslije 14 godina u njemu još uvijek previše ukazuje na nepravilnosti za koje niko ne odgovara i one se opetponavljaju. Iz Istarskog demokratskog sabora zamjerili su da se revizija bavi samo ministarstvima, gradovima i županijama, ali ne i državnim preduzećima,za koja smatraju da su i najizloženija finansijskom kriminalu. U Hrvatskoj narodnoj stranci tokom te rasprave u Saboru nisu mogli da se načude i neprihvatljivo im je da ukazane nepravilnosti u izveštaju revizije za Ministarstvo odbrane i Carinsku upravu „ostaju mrtvo slovo na papiru”.Politika

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts