ZAGREB, Ko god došao na vlast nakon predstojećih parlamentarnih izbora, hrvatskim građanima ne ginu poskupljenja struje, gasa, drveta, hljeba, mlijeka, kafe, ortopedskih pomagala, lijekova, knjiga…, piše “Jutarnji list”.
To nije stvar domaće politike, upozoravaju stručnjaci, nego cijena ulaska Hrvatske u EU, odnosno prilagođavanje njenom poreskom sistemu. Drugi, ne manje bitan faktor jeste rast cijena sirovina na svjetskom tržištu.
Zbog ukidanja nulte stope PDV-a, sve što je do sada bilo bez poreza (hljeb, mlijeko, lijekovi) u EU će biti oporezovano sa najmanje pet odsto.
Poskupljenje struje i gasa najviše će pogoditi proizvođače hrane i uopšte svu industriju. Na kraju će, tvrde stručnjaci, sve platiti građani.
Nezavisno od toga koja će Vlada biti u Hrvatskoj, struja i gas će poskupjeti. Pitanje poskupljenja energenata mora se potpuno depolitizovati, jer to nema veze s politikom, nego sa činjenicom da se Hrvatska mora uskladiti sa poreskim sistemom EU.
Industrija, međutim, već ima i preskupu struju, ali domaćinstva trenutno plaćaju cijenu koja je dosta ispod cijena u zemljama EU.
“Moramo implementirati taj treći paket EU direktiva, to se ne može izbjeći. S usklađivanjem cijena energenata već kasnimo. To smo trebali učiniti još u martu ove godine, ali nismo jer su i druge zemlje EU kasnile”, objašnjava Goran Granić, direktor Energetskog instituta “Hrvoje Požar”, podsećajući da su to morale proći sve države prije ulaska u EU.
Ekonomski analitičar Ante Babić tvrdi da će se prije nego što Hrvatska uđe u EU dogoditi velik preokret, nakon čega će najvišu cijenu platiti građani.
“U Hrvatskoj sada industrija, kojoj je nametnuta velika cijena struje i gasa, plaća troškove domaćinstava. U EU će biti obrnuto. Tamo manje plaća onaj ko proizvodi, a ne onaj ko troši, pa domaćinstva plaćaju više nego industrija. Kod nas se dosad vodila socijalna politika cijena energenata”, upozorava Babić i ističe kako će zbog usklađivanja akciza poskupjeti i lož ulje, te drvo.