BANJALUKA, Zainteresovanost stanovnika Srpske za ljetovanje u Hrvatskoj ove godine znatno je opalo, jer su sa ulaskom ove zemlje u Evropsku uniju skočile cijene aranžmana. S druge strane, povećan je broj onih koji žele da odmor provedu u Crnoj Gori, Grčkoj i Turskoj.
Agencije
Vlasnik agencije “Adrijatik lajn” iz Banjaluke Predrag Žmirić je naglasio da je primjetan pad zainteresovanosti stanovnika Srpske za ljetovanje u Hrvatskoj.
– Veliki broj stanovnika još nema ni biometrijski pasoš, zbog čega ove godine ne mogu da putuju u Hrvatsku. Takođe, cijene u ovoj zemlji su iz godine u godinu više, zbog čega stanovnici Srpske, zbog niske kupovne moći, izbjegavaju odmor u Hrvatskoj – kazao je Žmirić.
Dodao je da ova agencija ima akcije ponuda za ljetovanja u Hrvatskoj, gdje za sedmodnevni odmor u Starom gradu na Hvaru jedna osoba treba da izdvoji 240 evra.
U “Adrijatik lajnu” su naglasili da su stanovnici RS ove godine najviše zainteresovani za odmor u Grčkoj i Crnoj Gori.
– Za deset dana ljetovanja u Grčkoj potrebno je izdvojiti 410 evra, dok je dnevno za polupansion u Igalu potrebno 30 evra – kazao je Žmirić.
Ova agencija ima i specijalnu ponudu ljetovanja u Tunisu, gdje dvije osobe za sedam dana odmora treba da plate 970 evra.
I u banjalučkoj Turističkoj agenciji “Smiljić” kazali su da je ove godine opao broj turista za ljetovanje u Hrvatskoj, te da se znatan broj onih koji su do sada odmarali u ovoj zemlji preusmjerio na ljetovanje u Crnoj Gori.
– Najveće interesovanje ove godine vlada definitivno za Crnu Goru, gdje je za sedmodnevni odmor potrebno izdvojiti oko 300 maraka – kazali su u “Smiljiću” i dodali da je samo za smještaj u Hrvatskoj za sedam dana potrebno 250 evra.
Kada je u pitanju Turska, u ovoj agenciji su istakli da nema zainteresovanih, dok, s druge strane, vlada i veliko interesovanje za Grčku, gdje je za polupansion za deset dana potrebno izdvojiti 275 evra.
I u Turističkoj agenciji “Star travel” su rekli da je ove godine opao broj turista za odmor u Hrvatskoj, te da se većina njih uglavnom orijentisala na ljetovanje u Crnoj Gori.
– Crna Gora je poslije Hrvatske najbliža stanovnicima Srpske. Hrvatska je sa ulaskom u Evropsku uniju znatno digla cijene, zbog čega stanovnici RS izbjegavaju da ljetuju u ovoj zemlji – rekli su u “Star travelu”.
U “Unis tursu” u Sarajevu su kazali da su ove godine za putovanje u Hrvatsku stanovnici zainteresovani isto kao i lani.
– Ne osjeti se da je manje interesovanje za odmor u Hrvatskoj, uprkos oko deset odsto višim cijenama nego lani – kazali su u ovoj agenciji i dodali da je za polupansion dnevno u Hrvatskoj potrebno izdvojiti od 70 do 180 maraka, u zavisnosti od hotela.
U ovoj agenciji su dodali da je ove godine poraslo interesovanje za odmor u Crnoj Gori, za koju je dnevno potrebno izdvojiti od 90 do 100 maraka za polupansion.
Cijene
Istraživanje njemačkog autokluba ADAC pokazalo je da je Hrvatska za turiste skuplja od Španije, Grčke i Turske.
Istraživanje je sprovedeno u 50 evropskih turističkih mjesta u deset zemalja – Bugarskoj, Turskoj, Grčkoj, Španiji, Hrvatskoj, Njemačkoj, Holandiji, Francuskoj, Italiji i Danskoj.
Upoređivale su se cijene vanpansionskih troškova jedne porodice sa dvoje djece na godišnjem odmoru.
Cijene su podijeljene u četiri kategorije – jelo i piće (tjestenina, “koka-kola”…), šoping (sunčane naočare, japanke…), informacije i slobodno vrijeme (ležaljke na plaži, novine, baterije), te zdravlje i lična higijena (mlijeko za sunčanje, pasta za zube…).
Potrošačka korpa se sastojala od 34 proizvoda, a u prosjeku je iznosila 174,74 evra.
Hrvatska, u kojoj su ADAC-ovi inspektori obišli Lopar, Omiš, Bol na Braču, Bašku i Umag, uspjela se “ugurati” u pet zemalja sa troškovima ispod te granice.
Naime, potrošačka korpa u Hrvatskoj iznosila je 164, u Španiji 159, Grčkoj 150, Turskoj 147, a u Bugarskoj samo 122 evra.
Sa druge strane, kao najskuplja turistička zemlja pokazala se Danska, sa ukupnim troškom korpe od čak 223 evra, odnosno oko 100 evra više nego u najjeftinijoj Bugarskoj.
Slijede Italija sa 208 evra troškova, pa Francuska (200 evra), Holandija (192 evra) i Njemačka (185 evra).
Na ostrvu Krku pivo košta 1,07 evra, a na Francuskoj rivijeri nevjerovatnih 6,06 evra ili šest puta više.
Cijene na Budvanskoj rivijeri su na istom nivou kao i prošle godine.
Tako se cijena plažnog mobilijara, suncobran i dvije ležaljke, na Slovenskoj plaži kreće od pet do deset evra.
Cijena kreveta u privatnom smještaju je od osam do 15 evra, u zavisnosti od blizine mora i uslova smještaja.
Pljeskavice se prodaju po dva evra, pice od 3,5 do pet evra, a palačinke za 1,5 evra. Krofna na plaži košta 1,5 evra.
Pivo je dva evra, sokovi od 1,5 do 2,5 evra, vino od dva decilitra tri evra, toliko se kreću i “kratka” pića, a razni kokteli, u zavisnosti od egzotičnog sastava, koštaju od četiri do osam evra.
Neki restorani pored plaža nude kompletan ručak po cijeni od četiri do pet evra, a u njima se može naći i pasulj za 2,5 evra. Cijene u elitnim, odnosno restoranima “na glasu” bliže Starom gradu, treba pomnožiti sa dva, a nerijetko sa tri u odnosu na one iz “plažnih” restorana.
Cijene su nešto niže u ostalim crnogorskim primorskim gradovima, pa tako u Herceg Novom za suncobran treba izdvojiti 2,5 KM.
Cijena ležaljki i suncobrana na plažama u Hrvatskoj dostiže i do 20 evra dnevno.
Osim toga, za kafu treba izdvojiti i do 2,5 evra, a za komad pice i do tri evra.
Nepotrebni troškovi
Uprkos pomno planiranom odmoru, pri samoj prijavi u hotel mogli bi da vas dočekaju i neočekivani troškovi. Kako biste izbjegli takve situacije, dobro proučite svoje rezervacije i pravila hotela.
Dodatni troškovi u hotelu ili odmaralištu u kojem odsjedate mogu se odnositi na peškire, dnevne novine, teretanu, mini-bar i pristup internetu.
Ove stvari su u pojedinim hotelima uključene u cijenu, ali mogu da dostignu i do 16 odsto ukupne cijene smještaja.
Hoteli najčešće sa prijavama novih gostiju počinju između 12 i 14 časova tekućeg dana, a svaka ranija prijava može biti veoma skupa.
Osim prijava, hoteli naplaćuju i raniju odjavu i odlazak iz odmarališta. Te naknade mogu iznositi najmanje pola cijene dnevnog smeštaja, ali većina hotela naplaćuje punu cijenu.
Ako dolazite kasno uveče, svakako javite hotelu kada dolazite, jer ukoliko to ne učinite, hotel poslije 18 časova ima pravo da otkaže vašu rezervaciju.
Otkazivanje smještaja bi trebalo učiniti najmanje sedam dana prije početka godišnjeg odmora, jer će, u suprotnom, hotel naplatiti određene naknade. Ako ne podnesete prijavu za otkazivanje na vrijeme, hotel može da vam naplati boravišnu taksu u trajanju rezervacije ili čak i punu cijenu rezervacije.
Prije dolaska u hotel preporučuje se da provjerite šta sve rezervacija uključuje. Pojedini hoteli u cijenu imaju uračunate napojnice, a neki po odjavi naplaćuju takse za sobarice, portire i čuvanje prtljaga.
Osim toga, i korišćenje teretane se vrlo često dodatno naplaćuje.
Zimovanja
Iako je ljeto tek počelo, turističke agencije u Srpskoj krenule su sa organizovanjem zimovanja za predstojeću zimsku sezonu. U agencijama su istakli da su zimovanja, ako se već sada rezervišu, jeftinija i do 30 odsto u odnosu na samu sezonu.
Srbija
I u Srbiji su, kako prenose njihovi portali, cijene aranžmana za Hrvatsku drastično porasle, pa su čak više i od cijena Azurne obale, zbog čega je opala zainteresovanost njihovih stanovnika za ljetovanje u ovoj zemlji. Glas Srpske
Komentariši