BANJALUKA, Hypo Alpe Adria banka Banjaluka kupila je za 1,38 miliona KM na jučerašnjoj licitaciji spužvaru Fabrike za proizvodnju namještaja “Inga” iz Gradiške, koja je u stečaju.
Na licitaciji u banjalučkom Osnovnom sudu imovina “Inge” ponuđena je u dijelovima, što je Hypo banka iskoristila da preuzme spužvaru, i to po dvostruko nižoj cijeni od procijenjene vrijednosti tog pogona.
Za tapetariju, autopraonicu, stolariju, novu halu i dijelove građevinskog zemljišta nije bilo zainteresovanih kupaca spremnih da plate polovinu iznosa od njihove procijenjene vrijednosti. Ta imovina “Inge” biće ponovo ponuđena na licitaciji, koja bi prema najavama stečajnog upravnika trebalo da bude zakazana za 30 dana.
“Na narednoj licitaciji cjenovni prag za imovinu biće spušten na trećinu procijenjene vrijednosti svakog posebnog dijela, kako nalaže Zakon o izvršnom postupku RS”, kaže Mirko Marčeta, stečajni upravnik u “Ingi”, izrazivši nadu da će niža cijena privući više kupaca.
Marčeta je kazao da priznata potraživanja “Inginih” povjerilaca iznose oko 20 miliona, dok se njena vrijednost procjenjuje na oko 17 miliona KM. Imovina “Inge” dva puta je nuđena u cjelini, ali su licitacije u oktobru i decembru prošle godine propale. Nakon toga Odbor povjerilaca gradiškog preduzeća je prihvatio da imovina bude ponuđena u više segmenata.
“Nakon neuspješnih pokušaja prodaje u cjelini odlučeno je da ipak bude izvršena parcelacija, kako bismo olakšali prodaju”, rekao je Marčeta.
Stečajni postupak u “Ingi” otvoren je u januaru prošle godine nakon što su Hypo Alpe Adria banka, NLB Razvojna banka i UniCredit banka Banjaluka posredstvom osnovnih sudova u Banjaluci i Gradišci zatražile naplatu svojih potraživanja nastalih po osnovu odobrenih hipotekarnih kredita preduzeću.
Proizvodnja u “Ingi” je obustavljena krajem 2002, a tokom 2003, 2004. i 2007. godine dio proizvodnih kapaciteta bio je pod zakupom poljskih firmi “Inga Stolarz Gabi”, “Organika BH” i “Texton Adria”, koje su ranije iskazivale zainteresovanost da kupe cijelu fabriku. Fabrika namještaja iz Gradiške je prije rata zapošljavala 600 radnika.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ko li pise i “uredjuje” tekstove ove vrste?
Hypo banka je mogla samo preuzeti nekretninu zaloznog duznika, dakle nije nista placala i sad je pred njom tezak zadatak da istu nekretninu zaista i proda. Ako je transakciju osmislio neko ko poznaje zanat, preuzeta nekretnina je kljucni dio cijelog pogona i to je banci dalo prednost u odnosu na ostale zalozne povjerioce.
Sto se same banke tice ovo i nije narocito pametan potez jer podrazumjeva i dodatne troskove kao sto su odrzavanje preuzetog zaloga, njegovo cuvanje i sl., pored vec pretrpljenog gubitka i troska za kredit koji se ne otplacuje.
Potezi ove vrste pokazuju u kakvom nam je stanju bankarstvo a pokazuju i kako se prije radilo. Cak tri banke su odobrile kredite firmi koja je zadnji normalan radni dan imala vjerovatno negdje 1990!