ZAGREB, Hrvatska se, u prvoj polovini ove godine, po skupoći gasa, našla na petom mjestu u Evropi, među dvadeset evropskih zemalja.
Objavljeni podaci Eurostata demantuju brojne Inine tvrdnje da je gas u Hrvatskoj daleko jeftinija roba u odnosu na susjedne zemlje.
Poređenje je vršeno prema cijeni gasa za mala i srednja industrijska preduzeća koja troše između 300.000 i tri miliona prostornih metara gasa godišnje.
Gas za industriju u Hrvatskoj koštao je u prvoj polovini godine 2,3 kune po prostornom metru, a skuplji gas prema dostupnim Eurostatovim podacima plaćaju Švedska, Slovenija, Luksemburg i Njemačka.
Industrijski je gas jeftiniji u Slovačkoj, Holandiji, Češkoj, Poljskoj, Finskoj, Estoniji, Belgiji, Irskoj, Španiji, Portugalu, Letoniji, Bugarskoj, Rumuniji i Velikoj Britaniji.
Za ostale evropske zemlje nisu poznati podaci o cijeni gasa, ali ako je suditi prema cijenama iz druge polovine 2009., samo je još Danska imala skuplji gas od Hrvatske.
Podaci pokazuju da je u prvoj polovini godine gas za tu najbrojniju grupu industrijskih korisnika u Hrvatskoj poskupio čak 27 odsto, što je gotovo rekordno poskupljenje u odnosu na posmatrane zemlje u kojima je cijena gasa uglavnom išla gore, ali ne tako mnogo kao u Hrvatskoj.
Iz preduzetničkih krugova teško je dobiti službeni komentar, ali neslužbeno distributeri gasa zabrinuti su i krivicu pripisuju Vladi što je dopustila tako strjelovit rast cijene gasa u ionako teškim okolnostima za poslovanje.
U međuvremenu na tržištu gasa postaje dinamično, dolazi konkurencija u vidu njemačkog E.ona koji je već kontaktirao velike potrošače kao što su HEP, Petrohemija i Dioki.
E.on, čini se, tek ispituje tržište na koje može bez poteškoća ući već početkom iduće godine kada bude dovršena gasna interkonekcija s Mađarskom, gdje ta kompanija ima velika skladišta. Business.hr
Komentariši