BEOGRAD, Razduživanje sa bankom i mobilnim operaterom sve češće postaje nemoguća misija. Da bi zadržali korisnike, za zatvaranje računa uveli komplikovanu proceduru.
Za gašenje tekućih računa banke od 5. decembra neće smjeti da naplate ni dinar. Ipak, ovaj postupak građane može skupo da košta: ako ne novaca, ono vremena i živaca. Jer, Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, čija primjena tada počinje, neće građane moći da zaštiti od samovolje bankara i besmislenih procedura koje će im i dalje tražiti.
Razduživanje sa bankom, u kojoj građani koriste tekući račun, sve češće u posljednje vrijeme postaje nemoguća misija. Nije tajna da za otvaranje tekućeg računa banci ne treba dati ni dinar, ali da zatvaranje može skupo da vas košta. Međutim, sada se u nekim bankama dešava da ni plaćanje takse „za zatvaranje“ nije dovoljno. Zahtijeva se dodatno popunjavanje formulara, pisanje zahtjeva, navođenje razloga zbog koga biste račun da zatvorite.
Ovo bi jednostavno moglo da se objasni rečenicom službenice sa šaltera jedne banke: „Dobili smo nalog da, po svaku cijenu, zadržimo klijenta“.
A, cijena, nažalost po korisnike, nikako nije kvalitetnija usluga, već dodatna papirologija uz uporno insistiranje: „Navedite mi razlog zbog koga ne želite više da koristite naše usluge“. Ukoliko odbijete da odgovorite na pitanje koje „traži kompjuter“ ne možete ni da okončate cijelu proceduru, pa ni da zatvorite račun.
Ukoliko, pak, strpljivo odgovorite na sva pitanja „koje traži kompjuter“, platite zaostala dugovanja, potpišete i vi i službenik da ste okončali uspješnu saradnju, nemojte biti ubijeđeni da je sve u redu. Dokaz je primjer Beograđanina Petra J. koji nedavno nije mogao da podigne kredit zbog negativnog izvještaja iz Kreditnog biroa. Iako je račun ugasio prije nepune dvije godine, banka mu je, redovno, svakog mjeseca skidala iznos za održavanje računa, pa mu je dug, samo po tom osnovu, narastao na gotovo 4.000 dinara. Na njegovu konstataciju da je račun davno ugasio, u banci su mu samo rekli: „Imate li vi dokaz o tome?“
OD DECEMBRA
Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji počinje da se primjenjuje 5. decembra, propisuje da korisnik računa ima pravo na besplatno gašenje tog računa, a ne i na koji način će banka ugasiti račun – rečeno je „Novostima“ u NBS. – Način i ostali uslovi gašenja računa su regulisani prije svega zaključenim ugovorom o otvaranju, vođenju i gašenju računa, a u skladu sa poslovnom politikom banke, njenim opštim uslovima poslovanja i procedurama za rad.
KLIJENT ZAUVIJEK
Da nisu samo bankari „gladni“ klijenata, dokaz su i brojni slučajevi ispred šaltera jedne telekomunikacione kompanije, gdje takođe moraju da se popune pitanja iz kompjuterske aplikacije uz čuveno: „Zašto nas više ne želite?“. Ali ovdje je problem uopšte doći do popunjavanja formulara. Svemu prethodi ubjeđivanje da ne odustajete od korišćenja njihovog broja i odugovlačenje cijelog postupka. Pojedini čak i nude opciju „mirovanja“: nekoliko mjeseci zadržavate postpejd broj, iako ga ne koristite. Novosti
Komentariši