MOSKVA, Rusija, SAD, Velika Britanija, Francuska i Italija su najuspješnije zemlje u onemogućavanju upotrebe “prljavog novca”, izjavio je predsjednik međuvladine Grupe za borbu protiv pranja novca (FATF) Antonio Rodrigez.
On je u intervjuu zamoskovski dnevnik “Rosiskaja gazeta” rekao da sve navedene zemlje stalno “pokušavaju da poboljšaju sistem kontrole”, ali ni jedna od tih “uglednih” država ne primjenjuje, u cjelini gledano, svih 49 preporuka FATF u borbi protiv pranja novca.
Rodrigez je upozorio da su se tokom sadašnje globalne finansijske krize u svijetu pojavile države koje podstiču dotok i pranje “prljavog novca”.
U nekim od takvih zemlja, koje Rodrigez nije imenovao, usvojeni su čak i novi zakoni, sa ciljem da omoguće što lakši dolazak novca sumnjivog porijekla na njihovo tržište.
Činjenica je, dodao je čelnik FATF, da banke u takvim zemljama ne smiju da postavljaju suvišna pitanja, kad je riječ o pravom porijeklu sumnjivog kapitala.
Odlučeno je, kako naglašava Rodrigez, da se “zažmuri” i prljav kapital pusti u zemlju, bez obaveze da se na ta sredstva naplati porez.
“Mi smo kategorički protiv takve prakse”, naglasio je Rodrigez, uz opasku da niko sa sigurnošću ne može da kaže koliki je obim pranja novca na globalnom nivou.
“Postoje podaci Međunarodnog monetarnog fonda, prema kojima obim pranja novca na globalnom nivou dostiže oko 2,5 odsto godišnje vrijednosti svjetskog bruto domaćeg proizvoda ( što je približno 1,5 biliona dolara)”, kazao je Rodrigez.
Pranje novca u svijetu obavlja se najrazličitijim načinima i poslovnim operacijama i u biloj kojoj privrednoj djelatnosti, pa je zbog toga borba protiv te ekonomski vrlo štetne pojave veoma složena, zaključio je funcioner FATF.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.