I Slovenija primorana na rasprodaju

LJUBLJANA, Kako bi smanjila javni dug i privukla strane investicije slovenačka vlada pripremila je program smanjivanja državnog udjela u privredi.

To se odnosi na vodeće kompanije, banke i osiguravajuća društva, uz mogućnost investicija u saobraćajnu infrastrukturu, dok se energetski sektor neće prodavati.
Državna agencija za vođenje kapitalnih investicija države (AUKN) je navela da se radi o radnom dokumentu i da će odluku o strategiji smanjivanja vlasničkog portfelja države morati da prihvati parlament.
Premijer Borut Pahor izjavio je nedavno da će vlada raspravljati o prodaji dijela državne imovine u različitim kompanijama i da je njena ukupna vrijednost više od osam milijardi evra.

Prema nacrtu strategije, vlada premijera Boruta Pahora namjerava da prepolovi udio države u Novoj Ljubljanskoj banci (NLB) i Novoj Kreditnoj banci Maribor (NKBM) na nešto više od 25 odsto, ali prodaju povezuje s oporavkom na međunarodnom tržištu kapitala. Strategijom je predviđeno i smanjenje udjela u osiguravajućem društvu Zavarovalnica Triglav na 25 odsto plus jednu akciju.

Za nacionalnu aviokompaniju „Adria ervejz“, koja je u financijskim teškoćama, vlada ne traži novog vlasnika nego strateškog partnera koji bi je restrukturirao.

Slovenačke željeznice bi se pretvorile u holding s više dijelova. Pri tome bi se sektor teretnog saobraćaja odmah privatizovao, dok bi saobraćajna infrastruktura bila otvorena za investicije sistemom privatno-javnog partnerstva.

Kompanija za autoputeve (DARS) koja ostvaruje znatne prihode, ali potencijalno tereti državu zbog izdanih državnih garancija na kredite za gradnju autoputeva otvara se za privatni kapital s mogućnošću izdavanja koncesija, ali i dalje ostaje u državnom vlasništvu.

Na popisu za prodaju je i Telekom Slovenije za šta je već bilo održano više međunarodnih tendera s prikupljanjem neobavezujućih ponuda, ali su postupci obustavljani. Slovenačka vlada predviđa novi pokušaj privatizacije Telekoma, pri čemu bi zadržala četvrtinu akcija.

Pročitaj više:  Novi “komercijalni fokus” BiH i Velike Britanije

Strategija isključuje mogućnost prodaje energetskih kompanija, pa će tako država i dalje ostati stopostotni vlasnik Holdinga slovenske elektrane (HSE) i kompanije Gen Energija koja upravlja državnim udjelom u nuklearci Krško.

Vlasnički udio države u Petrolu smanjio bi se na 25 odsto plus jednu akciju, ali tek nakon stabilizacije međunarodnog finansijskog tržišta, odnosno očekivanog rasta akcija te kompanije. business.hr

Comments

Jedan komentar na na “I Slovenija primorana na rasprodaju”

  1. New approche Avatar
    New approche

    Zasto Slovenacka Vlada bjezi od vlasnickog udjela u NLB banci ? Da slucajno nije previse rizicno biti vlasnik te banke ?

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts