I stari stan uz dotaciju?

BEOGRAD, Građanima Srbije su stambeni krediti uz subvenciju države očito nepristupačni, čim je u ovoj godini iskorišćena samo trećina odobrenog iznosa kojim se iz budžeta pomažu ovi zajmovi. Prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, u aprilu ove godine je, na primjer, odobreno samo 106 dotiranih stambenih pozajmica. U isto vrijeme, banke su plasirale 445 komercijalnih, iako su kamate i do dva odsto veće kod zajmova koje ne pomaže država.
Iz Vlade ovih dana stižu uvjeravanja da je budžet Srbije spreman i za, eventualno, veće interesovanje građana za subvencionisane kredite i da su spremni da, za ovu namjenu, izdvoje i iznos više od dogovorenih 1,7 milijardi dinara. Ali, s obzirom na to da su novi stanovi za većinu građana apsolutno preskupi, skoro milijardu dinara izdvojenih sredstava može se, bar u ovoj godini, namijeniti za zbrinjavanje onih koji, i pored očite krize, žele da uđu u avanturu nabavke stana.
Inače, u ovoj godini dobijanje subvencije za stambene kredite je po novim, pooštrenim uslovima. U odnosu na prethodnu godinu smanjeno je učešće države sa 20 na 15 odsto, a građani mogu da kupuju samo nove stanove. Zbog niže cijene, građani su se uglavnom odlučivali za naselje Stepa Stepanović u Beogradu. U ostalim gradovima, takve mogućnosti nije bilo.

Malo odobreno
– Uredba NBS o povećanju učešća za kredite indeksirane u evrima je, kako kaže guverner Šoškić, preventivna, jer su i do sada, prema podacima Nacionalne korporacije osigurani krediti u Srbiji u prosjeku bili odobravani do nivoa od 67,24 odsto u odnosu na vrijednost založene nekretnine. Dakle, znatno ispod uspostavljenog limita od 80 odsto za evro indeksirane stambene zajmove. Vrlo je slično i sa subvencionisanim zajmovima. Prosječan subvencionisani kredit iznosi oko 34.000 evra, a to je suma za koju se u Beogradu ili Novom Sadu najviše može kupiti garsonjera. To znači da su građani davali znatno veće učešće od deset odsto, da bi kupili stan neke prosječne kvadrature. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts