BEOGRAD, Vojska Srbije zasijaće ove jeseni više od 600 hektara plodne sremske oranice žitom, uljanom repicom i stočnom hranom. Ovo zemljište samo je dio od ukupno 5.300 hektara poljoprivrednog zemljišta koliko koristi Ministarstvo odbrane. Vojni traktori prvi put poslije pet godina obrađuju zemljište sa koga je Ministarstvo odbrane do skoro žnjelo samo – gubitke.
Kako objašnjavaju u Upravi za opštu logistiku Ministarstva odbrane, pod čijom je kapom Vojna ustanova “Morović”, i u čijem je sastavu i poljoprivredno zemljište, za proljeće se planira i sjetva soje i kukuruza na još 400 hektara. Na ostatku zemlje biće ugovorena zajednička proizvodnja sa poljoprovrednicima i civilnim preduzećima. Ključ je jasan – proizvode koji su joj potrebni uzima Vojska, a višak odlazi u slobodnu prodaju na tržište.
– Poljoprivredno zemljište Ministarstvo odbrane koristi od 1974. godine, kada je dobijeno za proizvodnju hrane vojnika na služenju vojnog roka – objašnjava nam pukovnik Slobodan Šegrt, iz Direkcije za usluge standarda Uprave za opštu logistiku. – Nalazi se na dva kompleksa. U Karađorđevu je 5.000 hektara, a u Moroviću oko 300 hektara.
Zemljište je proteklih decenija prošlo dug put tokom koga je nekoliko puta bilo na budžetu, ali i poslovalo na dobiti. Od 1997. do 2006. godine bilo je na državnim jaslama i to u sastavu Kabineta ministarstva odbrane. Naš sagovornik ukazuje da su ove godine objedinjene vojne ustanove “Karađorđevo” i “Morović”, radnicima su isplaćene zaostale zarade, a broj zaposlenih sa 334 smanjen na 58.
– Vojna ustanova koja upravlja zemljištem na njemu organizuje tržišnu proizvodnju, za koju se ne izdvajaju sredstva iz budžeta – nastavlja pukovnik Šegrt. – Ona je oslobođena dugova, a popravljeni su traktori, kombajni i ostale mašine. Očekujemo da mjere Ministarstva odbrane u vojnom agraru poslije dužeg vremena ponovo ostvare zaradu.
Ušteda po poligonima
Pored poljoprivrednih parcela, ustanove Ministarstva odbrane obrađuju i zemljište koje nije namjenjeno zemljoradnji, jer se nalazi u zonama bezbijednosti letenja, gađanja, na vojnim poligonima… Riječ je o gotovo dvije hiljade hektara u okolini aerodroma u Somboru, Kovinu i Rumi, kao i na poligonu u Nikincima. U Ministarstvu odbrane objašnjavaju da bi samo održavanje ovog prostora, ukoliko bi za to bili zaduženi civili, budžet koštalo za oko 250 miliona dinara. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.