BEČ, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je u svom najnovijem godišnjem izveštaju povećala prognozu rasta nuklearne energije u svijetu do 2030., usled toga što zemlje teže stabilnosti cijena energenata i energetskoj bezbjednosti.
U izveštaju te specijalizovane agencije Ujedinjenih nacija se navodi da će svjetski kapaciteti za proizvodnju nuklearne energije do 2030. porasti na 473 do 748 gigavata, prenosi agencija DPA.
U svijetu je 2007. radilo 439 nuklearnih reaktora sa ukupnom instalisanom snagom od 372 gigavata, pokazuju podaci IAEA.
Ta agencija je u odnosu na prošlu godinu povećala donju granicu prognoze, koja se temelji na trenutnim planovima država, za šest odsto, a gornju granicu, koja uzima u obzir moguće promjene energetskih politika, za deset odsto.
Elektroenergetske kompanije pokazuju, imajući uvidu da je cijena goriva za nuklearne elektrane relativno stabilna, sve veći interes za atomsku energiju kako bi izbegle fluktuaciju cijene drugih oblika energije, objasnio je direktor odjeljenja za planiranje i ekonomiju nuklearne energije u IAEA, Hans-Holger Rogner.
IAEA predviđa da će najveći rast kapaciteta za proizvodnju nuklearne energije ostvariti region jugoistočne Azije, gdje trenutno nema takvih postrojenja, ali se očekuje da će do 2030. tamo biti izgrađeni kapaciteti od najmanje 1,2 gigavata.
Prognoza je da će u istom periodu nuklearni kapaciteti na Bliskom istoku i južnoj Aziji biti učetverostručeni na 16 gigavata, dok bi u Rusiji i istočnoevropskim zemljama trebalo da se uvećaju sa 47,8 megavata krajem 2007. na najmanje 81 megavat 2030. godine objavila je IAEA.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.