BEČ, Atomska agencija UN (IAEA) još uvijek očekuje znatno povećanje globalnog korišćenja nuklearne energije u naredne dvije decenije, uprkos havariji u japanskoj nuklearki u Fukušimi, saopštio je juče šef te agencije.
Do 2030. broj svjetskih reaktora u pogonu će se povećati za 90 do 350, ističe Jukija Amano, generalni direktor IAEA, a prenosi Rojters.
Trenutno u svijetu rade oko 432 nuklearna reaktora, a najviše ih ima u SAD, Rusiji i Francuskoj.
Najveći rast se i dalje očekuje u zemljama u kojima već ima nuklearnih reaktora, naročito u Aziji. Kina i Indija će ostati glavni centri ekspanzije”, izjavio je Amano na sastanku borda IAEA, dodajući da će ekspanzija nuklearki ipak biti nešto sporija nego što se očekivalo prije Fukušime.
Širenje nuklearnih energetskih postrojenja podstiču rast tražnje energije u svijetu, strahovanja od klimatskih promjena i smanjenje globalnih rezervi nafte i gasa, napominje Amano, dodajući da se ti faktori nisu promijenili ni poslije havarije u Fukušimi.
Pod pritiskom javnosti, izazvanim tom katastrofom, Njemačka je, međutim, odlučila da zatvori sve svoje nuklearne reaktore do 2022, dok su se Italijani na referendumu izjasnili za višedecenijsku zabranu proizvodnje nuklearne energije u svojoj zemlji. Tanjug