NJUJORK, Na svjetskom tržištu kafe će iduće godine biti zabilježen deficit od čak 10 miliona vreća (od po 60 kilograma), u poređenju sa sadašnjim viškom, jer će tražnja nadmašiti proizvodnju, prognozirala je Nacionalna federacija uzgajivača kafe u Kolumbiji, trećem po veličini proizvođaču tog zrna u svijetu.
Globalna proizvodnja kafe će ove godine premašiti tražnju za šest do sedam miliona vreća, jer je u okviru dvogodišnjeg proizvodnog ciklusa u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču, ovogodišnji rod u fazi povećane produktivnosti. Ciklično smanjenje brazilskog roda i povećanje svjetske tražnje od prognoziranih dva odsto u idućoj godini biće glavni uzroci deficita kafe na svjetskom tržištu u 2009, ukazalo je udruženje.
Cijena kafe tipa “arabika” na Terminskom tržištu u Njujorku skliznula je 8. oktobra na 15-omjesečni minimum od 1,0935 dolara za libru (453,6 grama), potonuvši 36 odsto sa 10-ogodišnjeg maksimuma od 1,7190 dolara, zabilježenog 29. februara.
Glavni razlog ovako velikog slabljenja je “panika” među investitorima usled sadašnje globalne kreditne krize, koja je izazvala rasprodaju te sirovine, uporedo sa drugom riskantnom imovinom, objasnila je agencija Blumberg.
Kafa “arabika” za isporuku u decembru je posljednjeg dana ugovaranja u protekloj sedmici na tržištu u Njujorku ojačala 2,4 odsto, na 1,1560 dolara za libru.
Komercijalni direktor kolumbijske federacije uzgajivača Huan Restrepo prognozira da će se cijene kafe u slijedećih šest mjeseci kretati oko 1,20 do 1,50 dolara za libru.
Proizvodnja kafe u Kolumbiji opašće ove godine na 12,1 do 12,2 miliona vreća, sa 12,6 miliona vreća prošle godine, kao posljedica obilnih kiša.
Ta zemlja će istovremeno izvesti 11,5 miliona vreća kafe, 3,6 odsto više nego prošle godine, ali će izvoz u 2009. opasti na 11 miliona vreća, prognozira Restrepo.
Kolumbija će proizvoditi oko 12 miliona vreća kafe sve do kompletiranja programa za povećanje produktivnosti putem zamjene starih žbunova novim zasadima, koji počinje da se sprovodi ove godine, čime će ta zemlja povećati proizvodnju te sirovine na 16,5 miliona vreća do 2016. godine.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši