BANJALUKA, MOSKVA. Agencija za bankarstvo RS upoznata je s aferom koja potresa rusku VEFK banku i pomno prati situaciju kako se ne bi negativno odrazila na klijente njihovog ogranka u RS – banjalučku IEFK banku, potvrdili su u toj instituciji.
U Agenciji kažu da ne mogu komentarisati šta su konkretno preduzeli nakon informacija da su Istočnoevropska finansijska korporacija iz Sankt Peterburga i njen osnivač Aleksandar Giteljson pronevjerili više od 890 miliona rubalja (oko 20 miliona evra) ruske VEFK banke.
“Mi smo specifična institucija i ne možemo komentarisati pojedinačne slučajeve već samo bankarski sektor u cjelini. Sve što povodom ovog slučaja mogu reći je da pratimo situaciju, postupamo u skladu sa zakonom i da trenutno ne vidimo razloga za zabrinutost”, izjavila je Slavica Injac, direktor Agencije za bankarstvo RS za “Nezavisne novine”.
Ruski istražni organi nedavno su uhapsili Giteljsona i dva direktora VEFK banke, pod optužbom da su sredstva banke kroz kredite dijelili povezanim kompanijama radi razvoja vlastitih poslovnih projekata zbog čega je banka zapala u ogromne gubitke. Prinuđena je bila da interveniše i ruska Agencija za osiguranje depozita, koja je zarad pokrivanja gubitaka u tu banku upumpala oko 55 milijardi rubalja (oko 1,3 milijarde evra) da bi spasila oko 1,3 miliona penzionera koji su preko VEFK banke primali penzije. Osim toga, novi investitori banke, Nomos Bank i Otkrytie Financial Company, će investirati po 2,5 milijardi rubalja (oko 57 miliona evra).
Kremlj, koji radi na sanaciji banke i povratu uloženih sredstava, stoga je Istočnoevropskoj finansijskoj korporaciji i Giteljsonu oduzeo pravo upravljanja VEFK bankom, a novo rukovodstvo zbog negativnog imidža banke trenutno vodi aktivnosti na promjeni njenog imena.
U Upravi IEFK banke iz Banjaluke, koja je osnovana 2007. kao prva banka s ruskim kapitalom na prostoru bivše Jugoslavije, tvrde da se pomenuta afera nije odrazila na njihovo poslovanje niti da je bilo štete po klijente. Ističu da je Giteljson, koji je prošle sedmice razriješen dužnosti predsjednika Nadzornog odbora IEFK banke, vlasnik samo jednog procenta akcija u toj banci.
“U tom smislu sredstva nisu povlačena iz IEFK banke. Sa VEFK bankom imamo isključivo korespodentne račune, kao i sa svim ostalim ino-bankama. Sva sredstva naših klijenata su potpuno sigurna, a ovim putem još jednom garantujemo i potvrđujemo sigurnost njihovih sredstava u našoj banci”, kazali su u Upravi IEFK banke.
Nebojša Dželebdžić, direktor IEFK banke, izjavio je da ta banka prilično dobro radi na tržištu RS, te da ima planove za uvođenje kartičarskog poslovanja i otvaranja poslovnica u Bijeljini i Prijedoru.
IEFK banka poslovnu 2008. godinu završila je sa 1,7 miliona KM gubitka, kao jedina banka s poslovnim minusom u RS. Ukupna aktiva banke, zaključno sa 31. decembrom 2008. godine, iznosila je 30,4 miliona KM, kapital 17,7 miliona, kreditni protfelj 5,9 miliona, dok su depoziti iznosili 12,4 miliona KM.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši