– Šef Misija MMF za BiH tvrdi da nema prenosa nadležnosti u bankarskom sektoru, ali priznaje da je CB dobila mogućnost nadzora
– Ilahi: Poštovanje ustavnog uređenja BiH je naša obaveza
– Treba unaprijediti kvalitet javne potrošnje
BANJALUKA – Iako tvrdi da Republika Srpska nije predala Centralnoj banci (CB) BiH nadležnosti koje se odnose na kontrolu banaka, šef Misije Međunarodnog monetarnog fonda za BiH Nadim Ilahi Republika priznao je da je CB dobila alat kojim može sprovesti nadzor banaka, nakon čega agencije mogu preduzeti neophodne mjere.
Ilahi je u intervjuu za Nezavisne novine rekao rekao da RS pismom namjere prema MMF-u nije predala entitetske nadležnosti u pogledu kontrole banaka Centralnoj banci BiH, ali je naveo i da je došlo do nekih novih funkcija.
CAPITAL je prošle sedmice objavio memorandum na čije se potpisivanje Vlada RS obavezala dopunskim Pismom namjere MMF-u, a kojim je precizirano će Centralna banka BiH, u saradnji sa agencijama za bankarstvo, identifikovati i pratiti sistemske rizike, a na još nekoliko mjesta CB BiH se daje uloga na polju supervizije banaka.
„Došlo je do nekih novih funkcija, koje se samo na prvi pogled mogu činiti kao prenos ovlaštenja. Na primjer, sada uvodimo sistemski nadzor zato što je cijeli bankarski sistem u BiH međusobno povezan i rizik jedne banke može se preliti na cijeli sistem. To se može desiti svuda, kao što se dešavalo u Americi i Evropi. I zato smo željeli da CB BiH i entitetske agencije za bankarstvo mogu bolje paziti na stabilnost sistema. I zato nam je potreban nadzor koji može svima ukazati gdje su potencijalni problemi. I sve što smo uradili jeste da smo dali CB alat kojim može sprovesti taj nadzor, a agencije onda preduzeti neophodne mjer“, rekao je Ilahi.
Ipak, on tvrdi da to nije prenos nadležnosti, jer, kako kaže, sve nadležnosti i dalje ostaju unutar entitetskih agencija.
„Svima koji tako kažu preporučujem da pogledaju prethodni Zakon o bankama i Agenciji za bankarstvo i uporede s ovim što imamo sada. Neka nam pokažu gdje je došlo do prenosa nadležnosti. Ove reforme smo sproveli veoma pažljivo da obezbijedimo da se poštuje ustavna struktura u zemlji. Poštovanje ustavnog uređenja BiH je naša obaveza. MMF-ov pravni tim je pažljivo proučio sve predložene mjere kako nigdje ne bi došlo do ugrožavanja ustavnog sistema. Mnogo takvih komentara dolazi od onih koji nemaju dovoljno saznanja o tome šta se nalazi u zakonima“, kaže Ilahi.
Govoreći o aranžmanu sa BiH i mogućnosti vlasti novac koji su dobili od ove institucije iskoriste kao vjetar u leđa za uspjeh na narednim izborima, Ilahi je rekao da MMF nije nije budžetska policija i da oni ne mogu govoriti kako će se trošiti koja stavka u budžetima.
„Vjerujemo da treba donijeti sistemske mjere kako bismo spriječili curenje novca. Recimo, jedan od načina kako su partije koristile javni sektor je kako se zapošljava u javnom sektoru. Po tom pitanju uspjeli smo nešto popraviti. Na nivou centralnih vlasti već godinama nema povećanja troškova na plate. Međutim, i dalje postoje slabosti, posebno kad se radi o javnim preduzećima“, rekao je Ilahi.
Kazao je i da u narednom periodu treba unaprijediti kvalitet javne potrošnje – smanjiti nivo plata i tekuću potrošnju te povećati potrošnju na infrastrukturu.
Istakao je i da je politička temperatura u BiH veoma visoka i da to sprečava investitore da se dugoročno opredijele.
„Mi uopšte ne sumnjamo u veliki potencijal koji BiH ima. Da bi taj potencijal bio oslobođen, investitori moraju imati uvjerenje da se politički i regulatorni okvir u BiH neće dugoročno mijenjati. Zato bi se trebalo uzdržati od političke retorike koja izaziva nestabilnost“, naglasio je Ilahi.
Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sva poenta je u tome da CB nikada nije imala bilo koga kvalifikovanog za bilo kakav nadzor nad bankama. I sada su svi i rukovodeći kadrovi, a i službenici ljudi koji su banke vidjeli s ulice ili u slikovnicama. Kakvo dobro ta struktura može da donese bankarskom sistemu? Zašto se gura i Agencija za osiguranje depozita u cijelu priču?
A treba se sjetiti i reagovanja CB i na potrošačke kredite, i promjenljivu kamatnu stopu i CHF pa shvatiti da su bili na repu zbivanja.
U centralnoj banci samo cuvaju pare i uzimaju za to naknadu i u debeloj ladovini laduju. A znanje na nivou predsednika zev-a..
Šta je nadzor nego kontrola. Pa je li moguće da ovo govoi a ovi pišu. Gospodin ocigledno NEPpoznaje Zakon. Ko podgrijava temperaturu nego” oni. Gdje su god došli “unaprijedili” su zemlju do propadanja. PRENOS NADLEZNOSTI NEGO STA. ZATO I DAJE INTERVJU ZA NEZAVISNE