KISELJAK, Kupci širom Bosne i Hercegovine prepoznali su kvalitet ručno rađenih modnih torbica porodične firme ILEA iz Kiseljaka. Porodica Litrić brzo je osvojila domaće tržište.
Bračni par Almir i Elmira Litrić zajedno sa kćerkom Irmom Litrić – Boja ovo preduzeće su osnovali 2013. godine u Kiseljaku.
ILEA je firma koja se bavi proizvodnjom ženskih modnih torbica, a njihovi proizvodi se mogu naći u preko 50 radnji širom BiH.
Ističu da počeci nisu bili laki, ali da su kroz volju i strpljenje uspjeli su da izgrade prepoznatljiv bh. brend „Ilea bags“.
„Početak proizvodnje je bio dosta težak, posebno jer repromaterijal za naše proizvode nije moguće nabaviti na domaćem tržištu, pa smo bili primorani da ga potražimo u inostranstvu. Počeli smo od manjih i slabijih mašina, da bi sada radili sa boljom i kvalitetnijom opremom, čime smo našu proizvodnju podigli na znatno viši nivo“ , rekla je Irma Litrić – Boja za poslovni portal CAPITAL.
Iako postoji veliko interesovanje za proširenje asortimana na novčanike i sličnu galanteriju, ovo preduzeće trenutno svoju proizvodnju fokusira samo na torbice.
„Iako se pokazala želja za širenjem asortimana na novčanike i sličnu galanteriju, potražnja našeg tržišta za torbicama je velika pa zbog trenutnog kapaciteta proizvodnog pogona nemamo prostora za druge proizvode“ , istakla je Litrić – Boja.
Trenutno su dostupni samo na tržištu Bosne i Hercegovine, ali ne isključuju mogućnost proširenja i na evropsko tržište.
Navode da su njihovi proizvodni kapaciteti još uvijek mali i dovoljni da pokriju samo domaće tržište. Ipak ponuda im iz inostranstva ne manjka pa su im se javljali potencijalni kupci iz Hrvatske, Srbije, Njemačke i Australije.
Iako su dostupni u mnogim radnjama širom BiH, ove godine otvorili su i lični maloprodajni prostor u Kiseljaku, čime počinju da ostvaruju planove daljeg razvoja svog preduzeća.
Takođe, Irma Litrić – Boja ističe da imaju želju u budućnosti proširiti svoje poslovanje, otvoriti nova radna mjesta kao i proširiti njihovu ponudu proizvoda.
„Trenutno radimo na proširenju proizvodnog pogona, tražimo veći prostor gdje možemo osim torbica da proširimo našu ponudu i na druge proizvode. Naravno, želimo da proširimo i tim ljudi koji će sa nama raditi na našoj kreativnosti“, kaže Litrić – Boja.
Najveći problemi sa kojima se susreću jeste nabavka materijala, kojeg nema na tržištu BiH, ali i nedostatak kvalifikovane radne snage.
„Najveće poteškoće su i dalje nabavka repromaterijala iz inostranstva što nam stvara dodatne troškove. Zatim, tu je nedostatak stručnog kadra tekstilne struke, krojač – šivač, pa smo primorani sami vršiti obuku osoba koje su zainteresovane za ovaj posao“ , navodi Litrić – Boja.
Dodaju da država treba prepoznati potencijal malih preduzetnika, pružiti pomoć kroz određene podsticaje zarad dalje proizvodnje i proširenja poslovanja, ali i otvaranja novih malih preduzeća.
CAPITAL
Poslovni portal CAPITAL.ba će u narednom periodu objaviti niz priča o kompanijama u BiH koje su uspjele na domaćem ili stranom tržištu bez političkih veza ili dobijanjem unosnih poslova od države i vlasti. Pozitivnim primjerima poslovanje želimo ohrabriti i podstaknuti mlade i inovativne ljude da se počnu baviti privatnim preduzetništvom, te pokazati da je moguće biti uspješan bez politike i javnih budžeta. Projekat “Svijetla strana BiH” se realizuju uz pomoć granta ambasade SAD u BiH.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Meni se jako dopada crveni ruksak