BEOGRAD, Treba razmišljati o budućoj saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), kaže državni sekretar u Ministarstvu finansija Slobodan Ilić.
On dodaje da je postojeći aranžman sa Fondom, koji se završava iduće godine, omogućio Srbiji da se zaštiti od mnogih efekata svjetske krize.
Ilić je podsjetio da se u Srbiji često postavlja pitanje da li je dobro da uopšte imamo program sa MMF-om.
“Ja smatram da smo imali izuzetnu visprenost da zaključimo takav ugovor i da je taj ugovor za nas bio od pomoći da se odupremo svemu onome što se dešavalo u svijetu”, dodao je Ilić.
Ilić je ocijenio je da bi se eventualni nastavak saradnje sa MMF-om, o čemu će konačnu odluku donijeti Vlada Srbije, jako dobro odrazio na strane investiticije, na šta je stavljen naglasak u novom modelu ekonomskog rasta.
“Ako imate program sa MMF-om, to je pozitivan signal za strane investitore, jer je nivo rizika daleko niži. Oni su sigurni da će makroekonomsko okruženje biti stabilnije, da će se voditi što kvalitetnija ekonomska politika, što će njihov rizik značajno smanjiti i uticati na njihov osjećaj da li treba ulagati”, istakao je on.
Prema njegovim riječima, nastavak te dobre i mudre odluke iz 2008. godine da se sarađuje sa MMF-om, i istovremeno znak da je Srbija zaista na dobrom putu, predstavlja predloženi novi zakon o budžetskom sistemu, koji inkorporira elemente fiskalne odgovornosti.
Taj zakon treba da omogući da se Srbija kao država zaista kreće u svojim ekonomskim kapacitetima, što znači da se što više usklade budžetski prihodi sa budžetskim rashodima i da se budžetski deficit svede na onu mjeru koja je prihvatljiva. To takođe znači da i javni dug bude u onim razmjerama koji neće biti opterećujući ni za poslovne ljude, niti za zemlju.
Slobodan Ilić kaže da MMF i Svjetska banka upozoravaju na značajno povećane finansijske deficite, koji su prije krize iznosili u prosjeku jedan odsto, a u Evropskoj uniji oko tri odsto, dok sada prosječno iznose oko devet odsto. “To znači da sa naših 4,75 odsto mi nismo mimo svijeta, znači i tu dijelimo sudbinu svijeta”, istakao je Ilić i dodao da ni javni dug Srbije, koji je 36 odsto, nije ekstremne veličine. Tanjug