BEOGRAD, Nakon što je Vlada od sprovela redovno godišnje usklađivanje akciza s indeksom potrošačkih cijena za 2016. one su povećane u rasponu od 0,5 do dva dinara.
Osim povećanja akciza na naftne derivate, Vlada Srbije donijela je i odluku o povećanju onih na kafu, neka alkoholna pića i cigare.
Umjesto 84,40 dinara, sada je akciza na sirovu kafu 85,78, dok na prženu iznosi 107,18. Akcize na ekstrakte od kafe povećane su sa 158,25 dinara na 160,78. Po pravilu se nakon povećanja akciza uvećavaju i cijene kafe jer proizvođači teret koji im nameće država prebacuju na potrošače.
U toku jučerašnjeg dana pržionice kafe u Novom Sadu nisu mijenjale cijenu pa se pržena kafa i dalje prodaje po 900 dinara kilogram.
Međutim, sve pržionice su pred Novu godinu povećale cijenu kafe, i to 100 dinara po kilogramu, uz obrazloženje da je skočila i cijena sirove kafe na svjetskom tržištu.
Da li će narednih dana ostati pri cijeni koju su prije mjesec dana podigli ili će ići na novo povećanje nakon utvrđenih akciza, ostaje da se vidi.
Proizvođači kafe ne žele da komentarišu da li će zbog akciza povećavati cijene, kao što nisu spremni ni da potvrde da su u unaprijed povećanu cijenu s početka godine već uračunali rast cijena na malo iz 2016. godine.
Za razliku od Novog Sada, u Beogradu je od juče kafa poskupjela, i to 15-20 dinara na 100 grama pa tako sada za najmanje pakovanje crnog napitka treba platiti između 110 i 135 dinara.
Predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača Srbije Petar Bogosavljević tvrdi da, i pored promjena akciza, nema objektivnih razloga za veliko povećanje cijene kafe.
“Cena kafe na svjetskom tržištu ne da nije rasla, nego je u posljednje vrijeme čak i stagnirala”, navodi Bogosavljević.
– Mislim da je rast cijene pretežno izazvan „kampanjom” koja je vođena u medijima, vidjeli smo da je poskupilo voće i povrće, poljoprivredni proizvodi, benzin, pa pretpostavljam da je to uticalo na dio trgovaca da i cijenu kafe koriguju naviše.
“Svaka promena cijene odažava se na budžet građana”, ocjenjuje predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije Goran Papović, dodajući da je bilo očekivano da će povećanja akciza donijeti poskupljenje određenih proizvoda.
– Ne sumnjam da će se zbog tog nameta države kafa, sokovi, pivo, gorivo poskupiti. To je praksa od koje se neće odustati. Svako gleda svoje interese: država kako da napuni svoju kasu, trgovci i proizvođači svoju – zaključuje Papović.
Inače, neposredno pred Novu godini i poslije nje, u marketima i prodavnicama u Srbiji već su poskupili sokovi, i to mnogo više nego što je rast cijena na malo u prošloj godini, pa je neizvjesno da li će proizvođači i trgovci ići na novo poskupljenje, s obzirom na to da je inače promet tih napitaka opao.
Ista priča je i s rakijama i ostalim jakim pićima, koja su poskupila nekoliko puta više nego što je država povećala akcize. Dnevnik