JAHORINA, Stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH ne znači ukidanje entiteta, rekao je danas na Jahorini visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.
“To ne utiče na ustavno uređenje BiH. Ako Evropa ima jedinstven ekonomski prostor zašto ga onda ne bi imala i BiH”, rekao je Incko na konferenciji za novinare u pauzi sesije “Parlament za Evropu”, na kojoj je razgovarano o stvaranju jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH u kontekstu evropskih integracija.
On je ponovio da je jedinstven ekonomski prostor jedan od zahtjeva iz Evropskog partnerstva i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Incko je ukazao na nepovoljne uslove za poslovanje u BiH, posebno za strane investitore, navodeći da se BiH u ovoj oblasti nalazi pri dnu ljestvice evropskih i svjetskih zemalja, ali da je važno da u tome ne zaostaje puno za zemljama u regionu, odnosno da drži korak sa susjedima.
Ministar spoljne trovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević rekao je da je ovaj skup prilika da se sagleda pozicija BiH u evroatlantskim integracijama, posebno kada je riječ o ispunjavanju obaveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
On je naveo da je učesnike sastanka informisao o aktivnostima Ministarstva, navodeći da ono ima najvažniju ulogu u ispunjavanju tih obaveza.
“Oko 90 odsto nadležnosti iz oblasti ekonomije, direktno ili indirektno, ispunjava ovo ministarstvo. U kratkom periodu Ministarstvo je predložilo 14 zakona koji su u završnoj fazi u parlamentarnoj proceduri. Sve su to suštinski zakoni od kojih uveliko zavisi stvaranje povoljnijeg ekonomskog ambijenta”, naglasio je Zirojević.
Zirojević je ukazao i na značaj usvajanja zakona o malim i srednjim preduzećima, navodeći da se u ovu kategoriju svrstava 95 odsto privrednih subjekata.
“Skup sam informisao da su privrednici u BiH veoma zadovoljni što je Parlamentarna skupština nedavno usvojila zakon kojim se koriguju carinske stope za repromaterijal i sirovine u tekstilnoj i metalskoj industriji”, dodao je Zirojević.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo je pokrenulo inicijativu, koja je u završnoj fazi, za potpisivanje sporazuma sa Srbijom i Hrvatskom o priznavanju sertifikata za robu iz BiH.
On je naglasio da ima uspjeha i napretka i u poboljšanju uslova za poslovanje stranih investitora u BiH.
“BiH je na toj rang listi poboljšala poziciju za tri mjesta, dok su neke zemlje iz okruženja pokvarile svoje pozicije”, naveo je Zirojević.
Šef Kancelarije Evropske komisije za Kosovo Renco Davidi smatra da se BiH, kada je riječ o tržištu, suočava sa problemima usklađivanja svog zakonodavstva sa evropskim i stvaranja jedinstvenog tržišta.
On smatra da stvaranje jedinstvenog tržišta zavisi i od političke volje.
Predstavnik EU Entoni Dempsej rekao je da BiH, da bi postala dio evropskog tržišta, mora stvoriti jedinstven ekonomski prostor.
On je naveo da se uskoro može očekivati stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, što bi trebalo da doprinese usklađivanju domaćeg sa zakonodavstvom EU.
Stručnjak za jedinstveni ekonomski prostor u BiH Radomir Marinković smatra da stvaranje jedinstvenog ekonomskog tržišta pomaže BiH u evroatlantskim integracijama, te da BiH ne smije više propuštati prilike koje joj daje EU.
Incko je pokrenuo projekat “Parlament za Evropu” kako bi parlamentarcima u BiH pomogao da efikasno rade na usvajanju velikog broja zakonodavnih akata koji proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i Evropskog partnerstva.
Ovaj projekat je centralni element neprekidnih napora EUSR-a da pitanja evropskih integracija istakne u prvi plan političkog i javnog diskursa u BiH.
Slične inicijative obuhvataju i aktere u okviru civilnog društva, posebno mlade ljude i nevladin sektor, te političke stranke i medije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Malo sutra gospodine Visoki, ne mogu nam se više prodavati*uda za bubrege. Znamo dobro šta je u pitanju, ne morate nas ubjeđivati da ne znači ukidanje entiteta.