NJUJORK, Na Wall Streetu su u petak berzovni indeksi pali, uprkos dobrim vijestima s američkog tržišta rada, jer je ulagače pokolebao oštar pad cijena akcija biotehnoloških i tehnoloških kompanija.
Dow Jones pao je 159 bodova, ili 0,96 odsto, na 16.412 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,25 odsto, na 1.865 bodova, a Nasdaq indeks 2,6 odsto, na 4.127 bodova. Na samom početku jučerašnjeg trgovanja cijene su akcija porasle, zahvaljujući dobrim podacima s američkog tržišta rada. U martu je broj zaposlenih porastao za 192.000, malo manje od očekivanja, dok je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 6,7 odsto.
Stabilan rast zaposlenosti drugi mjesec zaredom pokazuje da se, nakon smanjenja aktivnosti tokom oštre zime, rast ekonomije postepeno ubrzava. A to, pak, podržava tezu da će američka centralna banka ostati pri svojim planovima da do kraja godine ukine podsticajne programe kupovine obveznica, a iduće godine poveća ključne kamate.
Zahvaljujući nadi da se monetarna politika još duže vrijeme neće mijenjati, juče je u jednom trenutku S&P 500 indeks dostigao 1.897 bodova, novi najviši nivo u istoriji. Međutim, u drugom dijelu trgovanja oštro su pale cijene akcija biotehnoloških i tehnoloških kompanija, kao što su Gilead Sciences, Biogen i Netflix, koje su lani bile najveće dobitnice. To je obeshrabrilo ulagače, pa su oslabile i akcije u ostalim sektorima. „Posljednjih sedmica visoko rizične akcije s visokim prinosima pod snažnim su pritiskom. To ne znači nužno korekciju tržišta na niže, no kratkoročno zabrinjava“, kaže Joe Bell, analitičar u kompaniji Schaeffer's Investment Research.
Prije dvije sedmice cijena akcije Gilead Sciences oštro je pala, nakon što je regulator tržišta zatražio od te kompanije da objasni kako je odredila cijenu od 84.000 dolara za njen lijek Sovaldi protiv hepatitisa C. To je izazvalo oštar pad cijena akcija drugih biotehnoloških, pa i tehnoloških kompanija s manjom kapitalizacijom.
Početkom ove sedmice činilo se da je pritisak na biotehnološki sektor popustio, no u četvrtak su cijene tih akcija ponovo oštro pale. Od kraja februara, kada je dostigao rekordan nivo, Nasdaq indeks biotehnološkog sektora potonuo je 18 odsto. Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje iznadprosječan obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo 7,6 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u mjesec dana iznosi 6,4 milijardi.
U cijeloj ovoj sedmici Dow Jones ojačao je 0,6 odsto, a S&P 500 indeks 0,4 odsto. Nasdaq indeks pao je, pak, 0,7 odsto. Na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,70 odsto, na 6.695 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,70 odsto, na 9.695 bodova, a pariški CAC 0,79 odsto, na 4.484 boda. Hina