TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros pale, dok je američki dolar ojačao jer se ulagači plaše da će zbog slabljenja najvećih svjetskih ekonomija poslovni rezultati kompanija za treće tromjesečje biti loši.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u minusu 1,7 odsto, dok su cijene akcija u Hong Kongu, Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji pale između 0,2 i 1,2 odsto.
U Šangaju cijene akcija stagniraju, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na gubitku 0,5 odsto.
Na azijskim berzama cijene akcija rastu još od juna, zahvaljujući nadi ulagača da će labavljenje monetarne politike vodećih centralnih banaka u svijetu podstaći oporavak ekonomija.
No, makroekonomski podaci i dalje ukazuju na slabljenje ekonomija, pa je juče Međunarodni monetarni fond smanjio procjene rasta za cjelokupnu globalnu ekonomiju i upozorio da su zbog dužničke krize u evrozoni u posljednjih šest mjeseci porasli rizici po finansijsku stabilnost.
Zbog toga su ulagači vrlo oprezni na početku sezone objave poslovnih rezultata kompanija za treće tromjesečje, prenose agencije.
„Istorija tržišta nije na strani onih koji očekuju da će cijene nastaviti rasti kada dođe do zaokreta u ciklusu poslovnih rezultata”, kaže John Higgins.
Brojne američke kompanije upozorile su posljednjih sedmica da će im zbog slabosti evropske i kineske ekonomije rezultati biti slabiji nego što su procjenjivali.
Stoga su i analitičari u anketi Reutersa smanjili procjene, pa očekuju da će dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju biti 2,3 odsto manja nego u istom lanjskom periodu, što bi bio prvi pad zarada u posljednje tri godine.
Sezona objave poslovnih rezultata kompanija počela je juče, izvještajem Alcoe. Rezultati najvećeg američkog proizvođača aluminijuma u trećem kvartalu nešto su bolji od očekivanja, no slabiji nego u istom lanjskom periodu.
Slabljenje ekonomija moglo bi izazvati pad potražnje za sirovinama, pa su njihove cijene jutros pale. Zbog toga su, pak, pod pritiskom akcije u rudarskom i energetskom sektoru.
Osjetno su pale i cijene akcija tehnoloških kompanija jer su juče analitičari smanjili preporuke za akcije nekoliko američkih tehnoloških divova, među kojima i Intela. Zbog toga je jutros cijena južnokorejskog Samsunga pala 2 odsto.
Ulagači se klone rizičnijih investicija i zbog toga što je još uvijek nejasno kada će, ako će uopšte, Španija zatražiti međunarodnu pomoć kako bi riješila svoje dužničke probleme.
I jučerašnji burni protesti u Grčkoj prilikom posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel toj članici evrozone pokazuju da je dužnička kriza još daleko od rješenja.
Zbog toga je evro na valutnim tržištima ponovno pod pritiskom, dok utočište od nesigurnosti na tržištima kapitala ulagači traže u američkoj valuti, pa joj cijena raste.
Kurs evra kreće se jutros oko 1,2850 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,2990 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra skliznula je s jučerašnjih 101,75 na 100,50 jena.
I dolar je oslabio prema japanskoj valuti, pa mu je kurs skliznuo sa 78,35 na 78,25 jena.
Juče je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku skočila više od 3 dolara, jer se ulagači plaše poremećaja snabdijevanja s Bliskog istoka ako dođe do eskalacije krize između Sirije i Turske. No, jutros je cijena ‘crnog zlata’ oslabila za 30-ak centi, na 92,10 dolara po barelu.
Komentariši