NJUDELHI, MOSKVA, Indija se svrstala u grupu od tri zemlje koje se smatraju najvećim svetskim proizvođačima i isporučiocima falsifikovanih lekova, saopštilo je Udruženje indijskih komora za industriju i trgovinu.
Kako je prenela agencija Prajm-Tas, falsifikovani lekovi poreklom iz Indije poslednjih godina su bukvalno preplavili tržište SAD, Evropske unije i Japana.
Obim isporuka falsifikovanih lekova iz Indije na pomenuta tržišta je postao tako masivan da su neke velike međunarodne farmaceutske kompanije već zatražile pomoć Interpola, kako bi presekli taj nelegalni biznis.
Dobro informisani izvori navode da u Indiji postoji nekoliko “punktova za plasman”, iz kojih se falsifikovani lekovi šalju na tržišta širom sveta i tamo prodaju kao originali.
Najznačajniji centar za otpremanje falsifikovnih lekova je aerodrom u velikom indijskom trgovinsko-industrijskom centru Mumbaiju (raniji Bombaj).
Takva “poslovna aktivnost” direktno poništava pravno dejstvo licencnih ugovora i podriva poslovne interese zakonitih vlasnika mnogih poznatnih i popularnih vrsta lekova, navodi se u izveštaju pomenute asocijacije.
Jedan od najpoznatijih falsifikovanih preparata koji se masovno proizvodi i otprema iz Indije je popularna “vijagra”. Prave se i mnogi drugi lekovi, koji se često prodaju u “rasutom” stanju, bez odgovarajućeg pakovanja i koji samo po spoljašnim svojstvima liče na originalne proizvode.
Proizvodnja falsifikovanih lekova sada u Indiji, prema stručnim procenama, čini oko 20 do 25 odsto ukupne produkcije medikamenata.
Falsifikovani lekovi se sve više pojavljuju i na domaćem, indijskom tržištu, a vrednost tog nelegalnog biznisa se procenjuje na više od 150 milijardi rupija (3,85 milijardi dolara) godišnje.
Podaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da falsifikovani lekovi čine oko deset odsto svetskog tržišta medikamenata i da taj biznis godišnje vredi više desetina milijardi dolara. Pritom je udeo falsifikovanih lekova na tržištu Afrike i Azije čak 30 odsto, a u bivšim sovjetskim republikama oko 20 procenata.
U apotekama koje lekove isporučuju na osnovu Internet porudžbina udeo falsifikovanih medikamenata dostiže, prema istraživanjima SZO, čak i 50 odsto.
Koliko je proizvodnja falsifikovanih lekova uzela maha pokazuje i primer Kine, gde je pre dve godine zatvoreno 1.500 fabrika za izradu raznih vrsta falsifikovanih medicinskih preparata.
U Rusiji su deputati Državne dume lani usvojili nacrt zakona koji predviđa stroge kazne za proizvođače i distributere falsifikovanih lekova.
Eksperti SZO smatraju da udeo falsifikovanih lekova na ruskom tržištu dostiže deset odsto, dok domaći zdravstveni funkcioneri tvrde da je taj procenat znatno niži – između jedan i jedan i po odsto.
Generalni direktor ruske DSM grupe za proizvodnju i plasman lekova Aleksandar Kuzin smatra da je proizvodnja falsifikovanih lekova u njegovoj zemlji znatno manja nego u vodećim zapadnim zemljama.
Kuzin kaže da se proizvodnja lekova-falsifikata znatno više isplati na Zapadu jer, kako on navodi, jedno pakovanje leka u SAD košta u apotekama u proseku oko 50 dolara, dok je u Rusiji ta cena niža tridesetak puta. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.