NJU DELHI, Indija će uložiti 550 milijardi rupija (12 milijardi dolara) u projekte izgradnje puteva ove godine, u okviru plana širenja putne mreže, u pokušaju da se uklone infrastrukturne blokade koje podrivaju snažniji privredni rast zemlje.
Projekat izrade 7.300 kilometara (4.536 milja) puteva uključuje i nove autoputeve, kao i širenje postojeće mreže do kraja godine koja se završava u martu 2012, izjavio je J.N. Sing, finansijski direktor Nacionalne agencije za autoputeve Indije (NHAI), koja se nalazi u državnom vlasništvu.
NHAI će platiti zemlju vlasnicima za izgradnju puteva 2. juna. Agencija planira da obezbijedi 120 milijardi rupija prodajom hartija od vrijednosti, kazao je Sing, za finansiranje projekta koji obuhvata izradu puteva jednaku distanci od Londona do Mumbaja.
NHAI je ubrzala poslove na izradi puteva, u okviru plana po kojem će Indija uložiti jedan bilon dolara u narednih pet godina do 2017. godine, u unapređenje infrastrukure koja je lošija od one u Šri Lanki i Bocvani, prema indeksu Svjetskog foruma za globalnu konkurentnost.
Zemlja nije uspjela da ostvari postavljeni cilj izrade u prosjeku 20 kilometara puteva dnevno, pošto je od aprila 2007. izrađivala svega 12 kilometara dnevno. Vlada će u preuzimanje zemlje za podizanje fabrika i puteva uložiti više od 100 milijardi dolara.
NHAI, odgovorna za primjenu programa, obezbjeđivaće novac od taksi na prodaju benzina i dizela, kao i prodajom nekretnina i obveznica.
Na poslovima izrade puteva biće angažovane kompanije kao što su “Caterpiler” i “Terex”, na osnovu ugovora o koncesijama do 30 godina, poslije čega putevi prelaze u državno vlasništvo. U posljednjih pet godina stopa privrednog rasta Indije kreće se u prosjeku od osam odsto.
Fokusiranjem na sektor puteva direktno će se podstaći bruto domaći proizvod i indirketno pomoći proizvodnom sektoru, ističu analitičari, navodeći da uključivanje privatnog sektora značajno smanjuje odlaganje završetka projekata.
Indijska infrastruktura rangirana je na 91. mjestu od 139 zemalja, prema indeksu Svjetskog ekonomskog foruma za konkurentnost.
Loš saobraćaj i ostala neadekvatna infrastruktura mogli bi da koštaju zemlju 1,1 odsto poena stope privrednog rasta, ili 200 milijardi dolara u 2017. godini, upozorava se u izvještaju objavljenom 2009. godine, prenose agencije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.